Tim Topolinjak vodi Skate šolo Ollie oziroma prvo šolo rolkanja v Pomurju. Zagnal jo je oktobra lani, saj je želel čim več mladih navdušiti za rolkanje in razširiti zanimanje za ta šport tudi v naši regiji. »Prav tako sem zasledoval cilj, da vsem drugim pokažem, da skejtanje ni samo neko razbijanje in vandalizem,« je dejal v luči stereotipov, ki so z rolkanjem povezani. Šola je namenjena tako otrokom kot odraslim, za zdaj je vpisanih 30 otrok. »Število se iz meseca v mesec povečuje, med vpisanimi se kdaj najde tudi kak mladostnik ali odrasel, s katerim opravim individualne ure.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZa Center Varaš milijon evrov sofinanciranja
Občina Turnišče za gradnjo Centra Varaš – dom gasilcev, športa in kulture objavila javni razpis za izbiro izvajalca del. Večnamenski objekt pomemben za razvoj športa in potrebe občanov.
Dinamičen in zabaven šport
Skejtanje je po besedah Topolinjaka, ki izvira iz Ljutomera, a se je lani preselil v Mursko Soboto, dinamičen in zabaven šport, na učnih urah pa se udeleženci naučijo osnovnih tehnik rolkanja, lovljenja ravnotežja, varnosti in pravilne uporabe opreme. S to panogo se je srečal pri šestih letih, resneje pa se z njo začel ukvarjati v četrtem razredu osnovne šole. »Vmes sem nekaj let prenehal zaradi udejstvovanja v drugih športih, nato pa sem pri 18 letih spet začel skejtati. Tako se s tem ukvarjam že okoli trinajst let,« je dejal. Razložil je še, da je ta šport privabil njegovo pozornost na televiziji, ko je spremljal tekmovanje X-games. Rolkanje in triki so ga takoj impresionirali in tudi sam se jih je začel učiti. Bil je samouk, občasno pa so mu pri trikih pomagali starejši skejterji.
Otroke, ki so vpisani v njegovo šolo, poučuje na prostem, v rolkarskem parku na parkirišču soboške severne obrtno-industrijske cone, in v dvorani v Obrtni ulici v Murski Soboti. Večjih razlik med treningi na prostem in v dvorani ni, saj so objekti za izvajanje trikov podobni na obeh lokacijah. »Pri treningih je najbolj pomembna zbranost, saj je skejtanje zelo zahteven šport, pri katerem hitro pride do nepotrebnih padcev, če nisi stoodstotno pri stvari. Poleg tega je pomembna vztrajnost, saj moraš nekatere trike ponavljati tudi tisočkrat, da se jih naučiš,« je dodal.
Še je prostor za izboljšave
Zanimanje za skejtanje opaža med fanti in dekleti. To je po njegovih besedah dokaz, kako univerzalna je ta panoga. Tekmovalci se lahko udejstvujejo v različnih disciplinah, med njimi so ulično rolkanje, rolkanje v skejt parku ter tako imenovane discipline vert, freestyle in mega ramp. Topolinjak je v preteklosti sodeloval na nekaterih tekmovanjih in izkušnje pridobil tudi tam. »Včasih ti uspe vse, kar si zamisliš, včasih ti ne uspejo niti osnovni triki. Ker sem tekmoval tudi v drugih športih, mi bolj ustreza, da skejtam zase in ne toliko za dokazovanje drugim,« pravi.
V Sloveniji se skejtanje po besedah učitelja kar dobro razvija, a obstaja še ogromno prostora za izboljšave. »V Pomurju je na drugi strani še manj znano, poleg tega tudi skejt parki niso na taki ravni kot drugod po Sloveniji,« je pojasnil. Največje zanimanja za ta šport je zaznati v Združenih državah Amerike, kjer so ga tudi začeli, prav tako je na visoki ravni v zadnjih letih na Japonskem in v Braziliji. »Sicer pa je skejtanje zelo popularno po vsej Evropi in v Avstraliji.« Rolkanje je bilo letos drugič prisotno tudi na olimpijskih igrah, kjer so se tekmovalci pomerili v uličnem rolkanju in rolkanju v skejt parku. V prvi disciplini so na stopničke stopile dve Japonki in Brazilka, kot zanimivost pa velja omeniti, da je najstarejša med njimi štela vsega šestnajst let.
Tim Topolinjak je v počitniškem času v Murski Soboti in Gornji Radgoni pripravil poletno šolo rolkanja, na kateri je mladim predstavljal panogo in jih učil prvih korakov in trikov z rolko. Poudaril je, da je šola rolkanja namenjena vsem, ki so radovedni in iščejo nov način za zabavo ter aktivno preživljanje prostega časa.