Največji pomurski dom za starejše je v Rakičanu pri Murski Soboti, ki ima enoti še v Murski Soboti in pri Svetem Juriju v občini Rogašovci. Imajo 388 postelj, čakalna doba je različna. V zadnjem primeru so sprejeli stanovalca že teden dni po podani vlogi, na enoti za demenco pa je treba čakati tudi do pol leta. Kot je za STA povedal direktor doma Zoran Hoblaj, se na razpis za nove koncesije tako kot drugi javni domovi ne bodo prijavili, saj nimajo denarja za gradnjo novih zmogljivosti.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
So se pa prijavili na razpis ministrstva za delo, družino in socialne zadeve za začasne namestitve ter dnevno varstvo. Prijavili so projekt ureditve podstrešja v matični enoti v Rakičanu, kjer bi uredili 16 postelj za tiste, ki po odpustu iz bolnišnice še nekaj časa potrebujejo zdravstveno nego in ne morejo biti nameščeni v domačem okolju.Več pričakujejo od nove finančne perspektive za koriščenje evropskih sredstev v obdobju 2021-2027, saj se nadejajo, da bo nekaj denarja tudi za socialo. Še prej pa bi lahko dobili denar iz projektov na podlagi poziva vlade za koriščenje 10,5 milijarde evrov evropskih sredstev, ki jih je Slovenija dobila iz naslova boja proti covidu, je povedal Hoblaj. Občine morajo predložiti vladi seznam projektov, ki jih želijo izvesti.
V domu starejših Lendava je okoli 95 odstotkov stanovalcev iz tamkajšnje upravne enote, za katero je bil tudi zgrajen. Zato je čakalna doba krajša, v večini primerov je mogoče dobiti prosto mesti v dveh mesecih, razen če nima bodoči stanovalec posebnih želja. V domu je 172 stanovalcev. Po besedah direktorja Franca Špilaka širitve ali gradnje dodatnih zmogljivosti ne načrtujejo, saj jih je za zdaj dovolj. Menijo pa, da bi bilo treba na višjo raven dvigniti izvajanje pomoči starejšim na domu oziroma se na tem področju prilagoditi potrebam starejših. Čakalna doba v Senecuri, Domu starejših občanov Radenci, je od tri do šest mesecev. Imajo 178 postelj, dodatnih, kot pravi regijska direktorica Senecure Slovenija Sanda M. Gavranovič, ne načrtujejo.
V domovih so si enotni, da je epidemija zelo nazorno pokazala, kaj vse jim primanjkuje, predvsem za zdravstveno nego in ob okužbah. Tudi če kadri ustrezajo normativom, so slednji zelo zastareli, poudarjajo. Prostih sob, v katere bi lahko namestili okužene stanovalce, nimajo, tudi ločenih con večinoma ne morejo vzpostaviti. Ponekod so jih sicer uspeli, vendar opozarjajo, da je to le nekakšen približek tistemu, kar si želi zdravstvo. Dejstvo je tudi, dodajajo, da se stanovalci neradi selijo in je to zanje velik stres. Dom jemljejo kot svoj dom in ga nihče noče zapustiti, tudi v bolnišnico ne gredo radi, razen če je to res potrebno, še pojasnjujejo v domovih. Za postavljanje mobilnih enot v domovih niso navdušeni. Ponekod bi nanje nekako pristali, če ni možna selitev stanovalcev v bolnišnice ali druge ustanove in če bi bila to res edina možnost za preprečitev širjenja koronavirusne bolezni. A le za stanovalce, ki prebolevajo bolezen brez resnejših zapletov. Ob tem opozarjajo, da ni jasno, kdo bo skrbel za te varovance.
V Pomurju so poleg omenjenih še domovi za starejše v Gornji Radgoni, Beltincih, Kuzmi, Ljutomeru in Veliki Polani.