V knjižici so predstavili različne vrste sadja, njihove značilnosti in kako na zanimiv, prijazen in igriv način sadje uporabiti. Z raznolikimi recepti knjižica otroke spodbuja k uživanju več sadja v vsakodnevni prehrani in da si sami ali ob pomoči odraslih pripravljali zdrave, pisane in okusne obroke v kombinaciji s sadjem.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Sadje je zelo pomemben del zdrave in uravnotežene prehrane, tako pri otrocih kot pri odraslih, poudari Rok Poličnik in doda, da so se pri tej knjižici zelo trudili, kako še posebno pri otrocih na atraktiven način povečati vnos sadja. Podatki kažejo, da pri nas manj kot polovica otrok, starih od 11 do 17 let redno uživa sadje. Fantje še nekoliko manj kot dekleta in da s starostjo vnos sadja pada. Dobro pa je, doda, da 20 letne raziskave kažejo, da vnos sadja nasploh narašča.
S tem, kako ljudi privabiti, da se odločijo za zdrav način življenja in zdravo prehrano, pa se že leta ukvarja Branislava Belović, še posebno pa, kako ljudem pomagati, da bodo nasvete o zdravi prehrani uporabljali tudi v praksi. "V tretji publikaciji o zdravi prehrani, namenjeni otrokom, smo dali prednost sadju pred zelenjavo, ki je še bolj barvito, ima veliko polnega okusa, arom in vonja." Zbranih je okoli 50 receptov, po katerih si lahko sadje v različnih sadnih kombinacijah pripravimo z mlečnimi izdelki, v sadni solati, z žitaricami ali s kakšnimi drugimi sestavinami, sadne jedi pa potem postrežemo tople ali hladne ali ledene.
Kakšen odnos imajo otroci do sadja, pa dobro ve tudi vzgojiteljica Sanja Fartelj, ki je razložila, da dajejo sadju pri prehrani otrok v vrtcu velik poudarek. Sadje otrokom ponujajo pri različnih obrokih in jih nagovarjajo, da poskusijo različno sadje, nikogar pa jih pri tem ne silijo. Skupaj opazujejo tudi barvitost različnih vrst sadja, spoznavajo okuse, vonje in otip.
Knjižica Lahko jem -Sadje v kozarcu je izšla v 2000 izvodih, dostopna pa je tudi na spletni strani Pomurskega društva za boj proti raku, ki jo je izdalo skupaj z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in Mestno občino Murska Sobota.