vestnik

Šlihthuber: Ponosen, čeprav je izgubil

Andrej Bedek, 18. 4. 2019
Nataša Juhnov
Župan Občine Gornji Petrovci Franc Šlihthuber še vedno vztraja, da je bil gonilo pri goričkem vodovodu. 
Aktualno

Andreja Granfol Cizej, sodnica murskosoboškega okrožnega sodišča, je odločila, da Franc Šlihthuber, župan Občine Gornji Petrovci, ni upravičen do 70 tisoč evrov, kolikor jih je v tožbi terjal od Občine Grad za delo koordinatorja projekta Vodovod sistema B, bolj znanega kot gorički vodovod. Sodba še ni pravnomočna.

»Kot koordinator pomurskega vodovoda sem opravil uspešno delo in veliko pripomogel k uspehu tega projekta. Na ta dosežek sem izjemno ponosen,« je po izgubljeni tožbi povedal Šlihtuber. Cvetka Ficko, ki je oktobra 2014 na županskem položaju zamenjala dotedanjega župana graške občine Daniela Kalamarja, ta pa je danes direktor podjetja Vodovod sistema B, je izplačilo Šlihthubru ustavila, tudi zato, ker »k pogodbam iz projekta niso priložena pooblastila v projektu udeleženih občin ali druge ustrezne listine«. Dokler sodba ne bo pravnomočna, ne želi ničesar več izjavljati.

Ponosen na svoje delo

Občina Gornji Petrovci je bila prva nosilka projekta, Šlihthuber pa prvi koordinator. Ko so leta 2013 gornjepetrovski občini blokirali bančni račun, so preostale občine deležnice pri projektu pooblastila gornjepetrovske občine prenesle na graško, niso pa določile novega koordinatorja, tako da je to formalno ostal Franc Šlihthuber. »Šlo je za projekt, kot ga doslej še ni bilo. Uspel nam je velik dosežek za Goričko. Menim, da sem ogromno pripomogel k temu, da je vodovod zaživel. Z občinami je bil sklenjen dogovor, da se moje delo plača. Kot človek sem ponosen na to, kar je bilo narejeno, ponosen sem na svoje delo. Človeško in pošteno pa je tudi, da se nekaj plača, če se kdo žrtvuje. Drugi so za opravljeno delo dobili plačilo,« tako je župan Občine Gornji Petrovci na sodišču utemeljeval, zakaj je upravičen do 70 tisoč evrov. Fickova je na sodišču pojasnila, da Občina Grad na računu nima denarja za poplačilo nalog koordinatorja. »Prva faza vodovoda je fizično res končana, vendar so nekatere finančne obveznosti še vedno odprte, zato ne moremo govoriti, da je projekt uspešen. Od izbire izvajalcev del oziroma podpisa pogodbe z njimi so v praksi vsa usklajevanja potekala tako, da smo se vsi udeleženci v projektu sproti sestajali na naši občini, kar pomeni, da koordinator ni bil več potreben. V arhivu tudi ni nobenih dokazil, da je bilo delo koordinatorja v preteklosti opravljeno.«
Za poplačilo ponujal delež?
Franc Šlihthuber je ob koncu svojega nastopa odločno zanikal, da bi od Cvetke Ficko, županje Občine Grad, večkrat zahteval, da mu plača znesek za opravljeno delo, in da je ob tem izjavil, da »bo po plačilu še sama dobila nekaj od tega«. Fickova se je namreč, ko je nastopila na sodišču, najprej obrnila proti Šlihthubru, ki je sedel za mizo tožnika, in povzdignila glas: »Kot osebo, ki je odgovorna za delovanje občine in ki je na takem položaju, bi me bilo sram zanikati, da sem rekla, kar ste vi rekli meni. Da naj plačam, kar vam pripada, da bom potem nekaj dobila od tega.«
obcina-gornji-petrovci franc-slihthuber tozba vodovod-sistema-b