Pod okriljem Ministrstva za zdravje in Policije se v ponedeljek, 4. novembra, začne akcija Slovenija piha 0,0 za zmanjšanje alkoholiziranosti med vozniki na slovenskih cestah. Akcija bo potekala do 11. novembra 2024 in vključuje poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov po vsej Sloveniji.
S prihodom meseca novembra, ki je znan po praznovanju martinovega in povečanem uživanju alkohola, je cilj akcije opozoriti na nevarnosti vožnje pod vplivom alkohola.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuTi glasbeniki bodo decembra nastopali ob soboškem drsališču
Nastopil bo tudi zmagovalec festivala Melodij morje in sonce.
Opiti vozniki so nevarni
“Da bi bile naše ceste varnejše za vse prometne udeležence, letos že devetič po vrsti v okviru akcije Slovenija piha 0,0 voznikom sporočamo, da alkohol ne spada za volan, da so opiti vozniki nevarni vozniki, posledice nepravilnih odločitev voznika pod vplivom alkohola in drugih psihoaktivnih snovi pa bodo poleg voznika čutili tudi sopotniki, drugi udeleženci v prometu in tudi voznikovi najbližji,” opozarjajo na resnost problematike alkohola v prometu na Generalni policijski upravi.
Policisti bodo poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov oziroma preverjali vsebnost alkohola v izdihanem zraku. Kršitelje seveda čaka kazen v skladu s predpisi, vozniki, ki bodo "napihali" 0,0, pa bodo prejeli letak z možnostjo pridobitve vstopnice za tradicionalni koncert Policijskega orkestra z glasbenim gostom Bojanom Cvjetićaninom, ki bo 4. decembra v Kinu Šiška v Ljubljani.
Ozaveščanje tudi preko socialnih omrežij
V akciji sodelujejo tudi inšpekcijske službe tržnega in zdravstvenega inšpektorata, ki bodo nadzorovale prodajo alkoholnih pijač. Dodatno se akcija razširja na družbena omrežja, kjer bodo objavljene vsebine o škodljivosti alkohola.
Alkohol je opojna substanca, ki povzroča zasvojenost in resno škoduje zdravju, saj predstavlja enega glavnih dejavnikov tveganja za kronične nenalezljive bolezni, vključno z rakom
Prekomerno pitje vpliva na vsa področja življenja, zlasti pa ogroža varnost v cestnem prometu, opozarja policija. Alkohol in druge psihoaktivne snovi vplivajo na spremembo vozniških sposobnosti in slog vožnje s čimer se poveča tveganje za prometne nesreče.
"Za varnost v prometu smo odgovorni vsi udeleženci. Za volan sedite le, če niste uživali alkoholnih pijač. Poskrbimo, da bo tudi v času martinovanja Slovenija pihala 0,0, in tako raje izberite dobro glasbo, ne alkohol!" poziva policija.