Slovenska policija in Policijska uprava Murska Sobota (PUMS) sta se pridružila projektu Edward – Nič smrtnih žrtev na evropskih cestah. Danes so v 31 evropskih državah potekale številne preventivne in druge aktivnosti. V Centru varne vožnje Murska Sobota sta potekala pogovor in delavnica o prometni varnosti z dijaki Ekonomske šole. »Projekt že tretje leto zapored organizira Tispol, evropska zveza prometnih policij. Slovenija je bila v preteklih dveh letih v skupini držav, ko na dan akcije dejansko ni bilo umrlih v prometnih nesrečah,« je povedal Robert Vehovec iz Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi. Vehovec je naštel, da v Evropi dnevno v prometnih nesrečah umre 70 ljudi, lani, 21. septembra 2017, ko je potekal dan Nič smrtnih žrtev na evropskih cestah, pa 43. »Preventiva se začne pri mladih,« je sklenil policist.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuObletnica Kluba prekmurskih študentov bo izvedena v okrnjeni obliki
Klub prekmurskih študentov je zaradi tehničnih zapletov odpovedal glasbeni del slovesnosti ob 90-letnici delovanja.
Srečko Šteiner s PUMS je naštel, da je od leta 2000 in do danes na pomurskih cestah umrlo 237 ljudi. »To pomeni, da je vsak 28. dan umrl en človek.« Število smrtnih žrtev v nesrečah v Pomurju je upadlo, ko konec leta 2008 prometu predali celotni pomursko avtocesto. Tako je denimo leta 2007 na pomurskih prometnicah življenje izgubilo 28 ljudi, leta 2009 pa 6. Na 3186 kilometrih cestnega omrežja letno pomurski policisti obravnavajo okoli 600 nesreč, letos so že tri s smrtnim izidom in 30 nesreč, ki so za posledico imele hujše telesne poškodbe.
Geza Erniša, častni škof Evangeličanske cerkve v Sloveniji, je spregovoril o etiki in morali, kot je poudaril, sta pomembni vrlini, da »lahko naša civilizacija sploh preživi«. Da nam tudi zato ne sme biti vseeno, kako se obnašamo v prometu in v življenju, je še poudaril Erniša. Dijakom, ki so se udeležili delavnic, pa je še položil na srce: »Ne stori drugemuto, kar ne želiš, da drugi storijo tebi.«
Rok Bagaroš, ekstremni motorist, je razkril, da je šele nedavno pridobil vozniško dovoljenje za vožnjo motorja v cestnem prometu. »Ko smo se s prijatelji peljali v skupini, so me vsi spraševali in se hecali, tudi punca, zakaj vozimo tako počasi. Odgovoril sem, da sem se tisti dan že znorel na poligonu, kjer sem treniral.« Bagaroš je še opozoril, da si kot motorist sam odgovoren za svoje življenje, »niso vedno krivi le vozniki avtomobilov«.
Ob koncu delavnice je sledil še prikaz treninga varne vožnje, policisti PUMS pa so predstavili svojo opremo.