Zasedba Laibach je na Soboških dnevih nastopila nazadnje leta 2007. Je pa zato bila eden glavnih gostov na lanskem festivalu Petroleum Beat v Petišovcih pri Lendavi. Tokratni soboški koncert je bil nekoliko podoben tistemu, le izbor pesmi in značilnih projekcij je bil delno spremenjen, manjkala pa je tudi pevka Mina Špiler, vendar je bend zanjo našel zamenjavo.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Začelo se je ravno tako s skladbo Ti, ki izzivaš, do konca rednega dela pa je skupina Laibach nanizala pesmi iz vseh obdobij svojega delovanja: Alle gegen alle, Leben - Tod, Brat moj, The Whistleblowers, Resistance Is Futile, Love On The Beat, ki jo v originalu Ce ces't l'amour poje Serge Gainsbourg, glasbo iz filma Iron Sky, Now You Will Pay, Eurovision, Wirtschaft is Tot, Geburt einer Nation, Tanz mit Laibach in druge.
Redni del koncerta, ki se je začel ob 23.10, se je končal ob 0.25, kot edini na glavnem odru tega večera pa je imel Laibach tudi na željo občinstva še dodatek, v katerem je zaigral in zapel še skladbi My Favorite Things, priredbo iz muzikala The Sound Of Music, narejeno specifično za severnokorejsko občinstvo, in pa Life Is Life (Leben heisst Leben). Vsekakor je bil to eden od najbolj impresivnih koncertov na Soboških dnevih, ki bo še dolgo ostal v spominu.
Ob enih ponoči je na grajskem dvorišču pred množico pretežno mlajših obiskovalcev nastopil še kamniški downbeat neo hip hop trio Matter, ki ima za sabo kljub relativno kratki zgodovini (čeprav so člani preizkušeni glasbeni mački iz različnih prejšnjih projektov) odlične ocene kritikov in kult zvestih privržencev.