vestnik

Sodniki se ne dajo: Med 10. in 24. januarjem bodo opravljali le nujne zadeve, Goloba in Švarc Pipanovo pa pozvali k odstopu

STA, Vestnik.si, 4. 1. 2024
Jure Kljajić
Sodniki stopnjujejo protestne aktivnosti, premierja in ministrico pa pozivajo k odstopu. (Fotografija je simbolična, z današnjega enournega protesta v Murski Soboti).
Aktualno

Glavni odbor Slovenskega sodniškega društva je danes sprejel več sklepov o stopnjevanju protestnih aktivnosti, ker vlada ni uresničila odločbe ustavnega sodišča o sodniških plačah.

Sodniki bodo izredni protest začeli na obletnico odmevne zaveze predsednika vlade Roberta Goloba "o srečnem koncu" s 600 evrih bruto dodatka na plače sodnikov. V času prilagojenega načina poslovanja, ki bo trajal do 24. januarja, bodo opravljali procesna dejanja le v zadevah, ki so nujne po zakonu. To med drugim pomeni, da lahko sodniki prekličejo že razpisane obravnave ali ne razpišejo novih ter da na višjem sodišču v času prilagojenega poslovanja ne bo sej.


Na današnji seji glavnega odbora sodniškega društva so sprejeli tudi sklep, s katerim pozivajo vse sodnike, da zamrznejo svoje sodelovanje v različnih komisijah in organih, ustanovljenih s strani izvršilne veje oblasti, kot so delovne skupine, različne izpitne komisije, tudi za pravniški državni izpit in izpite iz upravnega postopka, izpite za stečajne upravitelje, izvršitelje, volilne komisije, izobraževalne dogodke centra za izobraževanje v pravosodju. Evropskega komisarja za pravosodje Didierja Reyndersa bodo obvestili o možnosti nesodelovanja sodnikov pri izvedbi evropskih volitev. Proučili bodo tudi možnosti za vložitev kazenske ovadbe zoper nosilce izvršilne in zakonodajne veje oblasti, Sodni svet pa bodo pozvali, da na ustavno sodišče vloži zahtevo za določitev načina izvršitve ustavne odločbe glede sodniških plač, premierja Roberta Goloba in pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan pa k odstopu. Ustavno sodišče je junija odločilo, da so plače sodnikov prenizke, zakonodajalcu pa naložilo, da neustavnost odpravi do 3. januarja. To se ni zgodilo, zato so sodniki danes za eno uro protestno prekinili delo, pridružili pa so se jim tudi tožilci.


Minister za javno upravo Franc Props je ob današnjem protestu sodnikov in tožilcev povedal, da se zavedajo, da so plače sodnikov nizke, da gre za eno od vej oblasti in je tudi v tem delu treba poskrbeti, da bodo lahko neodvisno delovali. Ko bodo končana dogovarjanja o plačah za celotni javni sektor, bodo hkrati udejanjili tudi odločbo ustavnega sodišča o sodniških plačah, je napovedal. Danes je odstopno izjavo podala državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje Valerija Jelen Kosi, ki je bila pred nastopom funkcije sodnica na Višjem sodišču v Ljubljani, na Vrhovnem sodišču pa je vodila projekt izboljšanja kakovosti slovenskega sodstva. Razlog naj bi bil nespoštovanje ustavne odločbe glede sodniških plač.

sodniki plače stavka tožilstvo