Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je preko sistema EU prejela informacijo o domnevno spornem ravnanju v eni od klavnic v Avstriji.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
V okviru preverjanja so avstrijski organi ugotovili, da so v klavnici v obdobju od 17.9. do 22.10.2019 dali v promet meso 18 živali (17 prašičev in 1 krave), ki ni izpolnjevalo predpisanih zahtev. Uprava s strani avstrijskih oblasti še ni bila seznanjena o razlogih, na osnovi katerih je bilo meso omenjenih živali na klavni liniji izločeno. Ker iz evidenc, ki jih vodijo v klavnici, pristojni organi ne morejo ugotoviti točnega datuma dajanja mesa, ki naj bi izviralo od izločenih živali v promet, so avstrijske oblasti zahtevale umik vsega mesa danega v promet v tem obdobju.
"Iz prejete dokumentacije je razvidno, da bi lahko sporno meso prejeli tudi slovenski nosilci živilske dejavnosti, ki smo jih danes seznanili s prejetimi informacijami in od njih zahtevali pričetek izvajanja aktivnosti kot jih predvideva zakonodaja – umik živil iz prometa zaradi suma njihove neustreznosti," so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Upravitelja klavnice so že aretirali
Avstrijski mediji poročajo, da naj bi že v torek v tajni operaciji na avstrijskem Štajerskem aretirali 55-letnega upravitelja klavnice Ramsauer Fleisch iz Lipnice, ki ga sumijo goljufije z gnilim mesom.
To ni prvič, da se lastnik spopada z očitki o svojem delovanju. V klavnici so že leta 2015 ugotovili kršitve, in sicer zaradi razmer v klavnici oziroma počutja živali, za kar so takrat dobili tudi kazen. Pri nedavnih domnevnih kršitvah pa gre za sum kršitev zakona o varnosti hrane in varstvu potrošnikov. Vodja veterinarske direkcije avstrijske Štajerske Peter Wagner je povedal, da je klavnica meso prodajala mesarjem, diskontom in v tujino, vendar ne večjim trgovskim verigam.
Informacij o tem, katere slovenske nosilce živilske dejavnosti so opozorili, še ni. Smo pa govorili z glavnim izvršnim direktorjem Panvite Tonijem Balažičem, ki je povedal, da z omenjeno klavnico ne sodelujejo.
»Koliko mesa je bilo neprimernega za prehrano ljudi, še ne moremo reči," je za časnik Die Krone povedal Hansjörg Bacher, tiskovni predstavnik tožilstva v Gradcu. Avstrijsko pravosodje namreč še ni izdalo natančnih informacij, saj je sam postopek še vedno precej svež: preiskave tožilstva potekajo od sredine septembra. Prav tako ni popolnoma jasno, ali je meso dano na trg potrošnikom dejansko nevarno. Po besedah državnega svetnika ÖVP Christopherja Drexlerja je "akutna nevarnost za potrošnike izjemno malo verjetna", saj za sestavine, ki niso primerne za uživanje, še ne velja, da ogrožajo zdravje.