vestnik

»Spoznala sem, da ne smeš prehitro obupati«

A. Nana Rituper Rodež, 22. 12. 2019
A. Nana Rituper Rodež
Špela Mekiš (druga z leve) pravi, da je ravno tu spoznala, kako jo navdušuje delo, pri katerem so potrebne ročne spretnosti. Fotografija A. Nana Rituper Rodež
Aktualno

Na Ljudski univerzi Murska Sobota so pripravili slovesnost ob 20-letnici izvajanja vseslovenskega programa projektno učenje mlajših odraslih – PUM-O.

Gre za program, ki spodbuja mlade, stare od 15 do 26 let, ki so nezaposleni ali so opustili šolanje, da bi se vrnili v sistem ter končali izobraževanje ali si pridobili nova znanja in se zaposlili. Iz Pomurja, kjer bo program praznoval 20-letnico februarja, je bilo doslej vključenih 544 mladih.

Program PUM-O se izvaja v trinajstih krajih po Sloveniji, okroglo obletnico pa povsod zaznamujejo s skupnim projektom Vsi ljudje mečemo enako senco in umetniško postavitvijo Sence, ki v Murski Soboti nastaja na temo vezi. Skupna instalacija nastaja po idejni zasnovi likovnega pedagoga in slikarja Boruta Beusa, udeležence in mimoidoče pa spodbuja, da dodajo kakšno svojo misel, idejo ali mnenje in pustijo svojo senco. Pobudo za skupno, a v vsakem kraju nekoliko drugačno instalacijo je dal Andragoški center Slovenije, ki je program PUM-O razvil in skrbi za stalno strokovno podporo programa. Sofinancira se iz Evropskega socialnega sklada, pri izvedbi pa sodelujejo tudi enote Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, ki mlade v ta program usmerijo.

pum-o, lums, andragoški-center, mladi, program
A. Nana Rituper Rodež
Darja Dravec in Jelka Klemenčič v okviru programa PUM-O mlajšim odraslim svetujeta pri odločitvah. Fotografija A. Nana Rituper Rodež

Pomembno, da mladih ne izgubimo

Z mladimi v murskosoboškem programu projektnega učenja delajo Darja Dravec, vodja mentorske skupine, Mihaela Flisar, ki v programu deluje od začetka, in Gorazd Rituper. Povedali so, da se v tem mesecu najbolj posvečajo ustvarjanju ročnih del in pri tem spoznavajo različne poklice, pridobivajo delovne navade, razvijajo spretnosti, natančnost, vztrajnost in potrpežljivost ter se učijo izražati svojo kreativnost. To je osnova, da so lahko kasneje bolj uspešni na delovnem mestu, ki ga v okviru programa iščejo, ali pa se odločijo za dokončanje šolanja.

Jelka Klemenčič, koordinatorica programa PUM-O v območni službi Zavoda za zaposlovanje Murska Sobota, je razložila, da želijo mladim, ki so se znašli zunaj sistema, v procesu svetovanja pomagati pri odločitvi, kako naprej. Vključijo jih v aktivnosti programa, da bi prepoznali, ali se želijo vrniti v izobraževanje in pridobiti želeni poklic oziroma katero delo želijo v prihodnje opravljati. Vsakega posameznika tudi spremljajo, kako napreduje in kakšno pomoč potrebuje. »V obdobju mladostništva je zelo pomembno, da mladim nekdo stoji ob strani, kajti domače okolje ali okolje, v katerem so se znašli, ni vedno spodbudno za njihov razvoj. Pomembno je, da teh mladih ne izgubimo, ampak da jim pomagamo, da se najdejo.«

pum-o, lums, andragoški-center, mladi, program
A. Nana Rituper Rodež
Nadja Šarkezi se je odločila, da bo končala šolanje in se šele nato zaposlila. Fotografija A. Nana Rituper Rodež

Ko se znajdeš na razpotju

Udeleženka Nadja Šarkezi nam je povedala, da se je vključila v projektno učenje zato, ker ni natančno vedela, ali bi si poiskala delo ali nadaljevala šolanje. »Ob delu in razvijanju spretnosti sem se naučila veliko novega in obnovila tudi tisto, kar sem že znala. Koristno je, da si udeleženci med seboj pomagamo, ob pomoči mentorjev pa sem spoznala, da v življenju ne smeš prehitro obupati. Odločila sem se, da bom šolanje v programu predšolska vzgoja nadaljevala in si po pridobljeni izobrazbi poiskala ustrezno službo.«  

Špela Mekiš nam je povedala, da se je udeležila programa, da bi si nabrala nova znanja za morebitno zaposlitev, saj je šolanje že končala. »Tu se družimo, naučimo veliko novega, pridobivamo nova znanja in nove spretnosti. Lepo je, da si znanje, ki ga imamo udeleženci, med seboj delimo. Kolegica, ki je obiskovala cvetličarsko šolo, nas je naučila, kako se izdelajo adventni venčki. Spoznala sem, da me tako delo, kjer moraš imeti ročne spretnosti, še posebno veseli. Pogodbo za program PUM-O imam do konca aprila, če pa prej najdem službo, se bom zaposlila.«

»Zame je bilo to odločilno leto« 
Pred leti se je v program vključila tudi Melita Lazar. Pripoveduje, da jo je pot zanesla na Ljudsko univerzo, potem ko se ji je zataknilo pri enem predmetu na maturi. »Nisem si predstavljala, da bi eno leto presedela doma in samo čakala na naslednji rok mature. Takrat sem se na predlog Zavoda za zaposlovanje vključila v ta program in leto koristno preživela ob učenju in spoznavanju različnih drugih znanj in spretnosti. To leto je bilo zame odločilno, saj so mi ravno tu svetovali, naj poskusim s sprejemnimi izpiti za študij likovne umetnosti. Na kaj takega prej niti pomislila nisem. Uspešno sem opravila izpite, končala študij likovne umetnosti v Mariboru in za svoje diplomsko delo prejela pomursko raziskovalno nagrado. Poleg tega sem doštudirala še računovodstvo na višji ekonomski šoli v Murski Soboti. Trenutno poučujem likovno umetnost na OŠ Bogojina, OŠ Fokovci in Dvojezični srednji šoli Lendava, poleg tega izdelujem voščilnice in sem mamica.«

ljudska-univerza-ms izobraževanje pum-o