Med pomembne pomurske čebelarje sodi Stanislav Čiček iz Ivancev, ki se s čebelarstvom ukvarja že 35 let. Čebelarska zveza Slovenije mu je za dolgoletno delo na tem področju podelila odlikovanje Antona Janše I. stopnje, in sicer za posebne zasluge; dvig slovenskega čebelarstva in razvoja. Sogovornik namreč že 30 let predseduje Čebelarski družini Moravske Toplice in je aktiven član upravnega odbora Čebelarske zveze društev Pomurja. Deset let pa je vzrejal matice in bil čebelarski preglednik.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuVsakih deset minut je ubita ena ženska
Ob današnjem mednarodnem dnevu proti nasilju nad ženskami in deklicami, 25. novembru, Združeni narodi (ZN), nevladne in druge organizacije opozarjajo na zavržnost tovrstnega nasilja. Tako kot vsako leto se bodo s tem dnem začeli akcijski dnevi proti nasilju nad ženskami, ki bodo potekali vse do svetovnega dne človekovih pravic, 10. decembra.
Kot pravi, mu je priznanje vlilo novega elana. »Volje ne manjka. Rad skrbim za čebele in predelujem med. Odslej se jim bom pa še bolj posvečal,« pove Čiček. Veselilo bi ga, da se v čebelarske vrste vključi čim več mladih, Evropsko unijo pa medtem poziva, naj prepozna kranjsko sivko, preden izumre.
Čiček ima v posesti 170 čebeljih družin in ugotavlja, da tako slabe letine medu že dolgo ni bilo. Glavna vzroka pa vidi v hitrih vremenskih spremembah in nihanju temperatur. »Čebele zaradi deževja in nizkih temperatur že spomladi niso imele paše,« opiše. Neugodno vreme naj bi po njegovih ocenah odneslo 15 odstotkov letine medu.