Gradbeni oder z upodobitvijo prenovljenega objekta na vseh treh vidnih pročeljih naj bi torej bil začetni korak načrtovane obnove, za katero pa še ni znano, kdaj se bo začela.Projekt namreč še nima gradbenega dovoljenja, še več – zahteva za njegovo izdajo še ni niti vložena na upravno enoto.
A četudi je mogoče razpis za postavitev gradbenega odra skupaj z vizualizacijo nove podobe razumeti kot hitenje pri utiranju projekta, se bo načrtovana obnova najverjetneje znašla skupaj še s kakšnim projektom na vročem stolu nove lokalne oblasti. Gre namreč za zajeten finančni zalogaj, kar že samo po sebi vodi do sklepa, da se bo preverjala njegova izvedljivost v nekem časovnem obdobju in njegov vpliv na prihodnje poslovanje občine ter načrtovanje razvojnih projektov. Ali bodo nov župan ali morda svetniki znova načeli tudi vprašanje pomena in smiselnosti takšne obnove, kot je zamišljena zdaj, pa je še neznanka.
Bo osem milijonov dovolj?
Če torej ostanemo samo pri financah, je neuradno znano, da naj bi po projektantskih ocenah obnova stala 4,8 milijona evrov brez davka in oprema dodatnih 1,5 milijona. Ob tem pa poznavalci opozarjajo, da se bo ta znesek zaradi ugodnih razmer na trgu za gradbince lahko povečal za petino. Ob tem je lendavska občina za nakup objekta decembra 2016 že plačala 795 tisoč evrov ter si za ta namen zagotovila 800 tisoč evrov posojila, v letošnjem proračunu pa ima za projekt rezerviranih milijon evrov in še dodatnih 20 do 25 tisoč evrov za pripravo projektne dokumentacije. Občina pa bo projekt prijavljala tudi na razpise in se potegovala za dodatna sredstva iz različnih virov.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Blagovnica rabi le nekaj »kozmetike«
Razpis za pripravo projektne dokumentacije je lendavska občina objavila zadnje dni marca letos, obnova pa se bo izvajala po zamisli ljubljanjskega projektantskega podjetja profesorja Petra Gabrijelčiča, nekdanjega dekana Fakultete za arhitekturo. Kot je sam povedal avgusta, želi stari blagovnici, ki je bila včasih središče Lendave, povrniti nekdanjo slavo. Gabrijelčič je tudi poudaril, da blagovnica potrebuje samo malo »kozmetike« in lahko ponovno postane središče srečevanj, kulturni center pa bi bil mikaven tudi turistom. Gabrijelčičeva pa je tudi teza, da se razvijajo tista mesta, kjer se razvija kultura, tudi kultura prostora.