Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pravijo, da če bo zaradi stavke onemogočeno varstvo otrok, kar lahko povzroči nemožnost opravljanja dela delavcev zaradi varstva otrok, se odsotnost z dela enemu od staršev lahko opraviči zaradi višje sile. Je pa treba v vsaki konkretni situaciji presojati prisotnost elementov višje sile. "Pri presoji teh pa je v okviru elementa neizogibnosti in neodvrnljivosti dogodka treba med drugim presoditi in upoštevati, ali gre za otroka do vključno 5. razreda osnovne šole, ki potrebuje varstvo, možnost zagotovitve varstva s strani drugega starša ali na drug ustrezen način, možnost drugačne razporeditve delovnega časa delavca itn," pojasnjujejo.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Če delavec zaradi višje sile ne more opravljati dela, je po Zakonu o delovnih razmerjih upravičen do polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače. Breme izplačila nadomestila plače ostane na delodajalcu.
Višja sila pri delavcu ne bo podana, v kolikor je v vrtcu oziroma v šoli zagotovljeno varstvo.