Kot so sporočili iz Slovenskega konservatorskega društva, ki podeljuje Steletova priznanja, je letošnja podelitev zaradi izrednih razmer in priporočil NIJZ prilagojena in namenjena samo nagrajencem ter njihovim povabljenim. Jelka Pirkovič je Steletovo nagrado za leto 2019 dobila za življenjsko delo in za mednarodno odmevne strokovne, raziskovalne in znanstvene dosežke pri ohranjanju kulturne dediščine, ki so ključni za varovanje dediščine in zavedanje o njeni vrednosti za družbo v Evropi ter v Sloveniji.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Delovno skupino za prenovo cerkve v Tišini, ki je dobila Steletovo priznanje, so sestavljali Nataša Kiš, Vlasta Čobal Sedmak, Robert Peskar in Jožef Drešar, ki so vztrajali, da je za urejeno pročelje cerkve nujno uporabiti apnene omete in uporabo starih znanj prednikov.
Cerkev Marijinega rojstva na Tišini je v celoti obnovljena. Po tem, ko so lansko leto takega časa blagoslovili obnovljeno zunanjost, je murskosoboški škof Peter Štumpf v nedeljo blagoslovil še notranjščino. Danes, na "malo mešo", na Tišini tudi zaznamujejo farno proščenje. Celoten projekt obnove cerkve je trajal tri leta, vodil ga je gradbeni odbor, na čelu katerega je bil Jožef Poredoš. Ta je za odgovorno in zahtevno delo v soboto v sklopu praznovanja občinskega praznika letos prejel še županovo priznanje. Tudi tišinski župan Franc Horvat poudarja, da je projekt velikega pomena za lokalno skupnost, prav tako pa ima najstarejši kulturni spomenik v občini sedaj lepo podobo in sovpada z okolico. Več o sami obnovi, financiranju in pomoči župljanom pa si boste lahko prebrali v četrtkovi številki Vestnika.
Dodajmo še, da sta Steletovo priznanje prejela še Minka Osojnik za vodenje in usmerjanje konservatorskih posegov prenove kamnitih strešin dveh cerkva v Podnanosu in Dolenji vasi pri Senožečah ter lastnik Ruske dače v Zgornjih Gameljnah Aleš Musar ter ekipa strokovnjakov s konservatorko Damjano Pediček Terseglav in restavratorjem Jožefom Drešarjem za njeno celovito prenovo.