vestnik

Sreča na štirih tačkah: Kako hišni ljubljenčki pomagajo izboljšati fizično in duševno zdravje

Vestnik.si, 15. 8. 2024
Pixabay
Fotografija je simbolična.
Aktualno

Hišni ljubljenčki prispevajo k splošnemu dobremu počutju ljudi.

Ne tako davno sem na avstrijskem nacionalnem radiu po naključju slišal novico, da ima že skoraj vsako drugo gospodinjstvo v Avstriji kakšnega hišnega ljubljenčka. Najbolj priljubljene so mačke, njihovo število znaša že več kot dva milijona, kar je rekord v zgodovini države. Enako je pri psih, ki so na drugem mestu po priljubljenosti in jih je že več kot 840 tisoč. Skladno s tem iz leta v leto narašča promet v trgovinah s hrano za živali, lani je v Avstriji dosegel milijardo evrov, kar je še en rekord. Mimogrede, če vas zanima, v povprečju imajo največ mačk in psov v avstrijskih zveznih deželah Spodnja Avstrija (Niederösterreich) in Gradiščansko (Burgenland).

Ne vem, ali ta podatek še drži, ampak pred nekaj leti sem prebral, da je Dunaj domačim živalim ali pa vsaj psom najbolj prijazno mesto. Da jim je dovoljeno marsikaj, tudi v trgovinah. Ne vem pa, kako je pri tem z ljudmi. Ker se ob tem moram spomniti na eno od nekdanjih sosed in prijateljic, ki je nekoč študirala na Dunaju in mi je povedala kratko in poučno zgodbo o svoji sošolki iz Španije, ki so jo avstrijske kolegice vprašale, kako ji je všeč v Avstriji. In bile polne prepričanja, da bodo slišale same pohvale. Namesto tega jim je Španka dejala: »Sploh mi ni všeč.«

Avstrijke so bile osuple in so vprašale Španko, kako to misli. Ta pa jim je odvrnila: »Vi imate tukaj za ljudi same prepovedi. Prepovedano je hoditi po travi, prepovedano ležati na klopi, prepovedano trgati cvetje, prepovedano se sončiti v kopalkah, prepovedano s sabo nositi hrano in pijačo, prepovedano prinesti stol ali ležalnik, prepovedano to, prepovedano ono. Tu se človek sploh ne more počutiti svobodnega.«

Vsak, ki je že kdaj bil v Španiji ali pa vsaj v Barceloni, si lahko natančno predstavlja, na kaj je mislila Španka. V prestolnici Katalonije ljudje v parku ležijo ali celo trdno spijo na travi in klopeh v izjemno sproščenem vzdušju, pri čemer jih nihče ne nadleguje, ali pa si lahko pripravijo piknik kjer koli. Podobno je v Madridu. No, morda se je Dunaj glede tega že tudi kaj omehčal. Naj se od tega miselnega preskoka vrnem k hišnim ljubljenčkom. Mislim, da nas je že kar nekaj lastnikov domačih živali v teh kolumnah zapisalo, da se jasno zavedamo, kako prazno je (bilo) življenje brez njih. Sam pa sem se zdaj še malce bolj poglobil in pobrskal po podatkih, ki še bolj utemeljujejo pomembnost sobivanja štirinožne armade z ljudmi.

mačka, hišni-ljubljenčki
Pixabay
Znanost po svetu je dokazala, da so hišni ljubljenčki zagotovilo za fizično in duševno zdravje.

»Psi govorijo, vendar samo tistim, ki znajo poslušati,« je dejal turški književnik in nobelovec Orhan Pamuk. »Čas z mačkami ni nikoli zapravljen,« pa je že davno ocenil utemeljitelj psihoanalize Sigmund Freud, ki je živel in delal na Dunaju, kje pa drugje. Če pogledamo nekdanje jugoslovanske republike, je vsaj do leta 2023 veljalo, da je v Sloveniji, na Hrvaškem ter v Srbiji in Črni gori več ljubiteljev psov, v Bosni in Hercegovini ter v Severni Makedoniji pa več ljubiteljev mačk. Vendar naj pri tem takoj odpravim zmoti, ki prevladujeta v splošnem prepričanju. Ni res, da ljubitelji domačih živali ne morejo imeti enako radi psov in mačk, in ne drži, da so mačke v odnosu do svojih lastnikov bolj zadržane in preračunljive.     

Vpliv na fizično in psihično zdravje


Res pa je, da tako psi kot mačke na veliko pomagajo k zdravju človeka, preprečujejo nekatere bolezni, nekatere pa celo odkrivajo. Znanost po svetu je dokazala, da so hišni ljubljenčki zagotovilo za fizično in duševno zdravje in bolj zdravo pamet, če povem po domače. Ljudem, ki imajo povišan krvni pritisk, se ta zmanjša na polovico, če imajo psa ali mačko, tveganje za srčne bolezni in možgansko kap pa se zmanjša za trideset odstotkov. Tisti, ki gre vsak dan s psom na sprehod, vzdržuje telesno formo in drži pod nadzorom svoj holesterol, prisotnost domače živali v istem prostoru pa deluje izredno pomirjujoče, tako da vpliva pozitivno na morebiten stres. Še posebej mačke imajo veliko sposobnost, da pri ljudeh v nekaj trenutkih umirijo živčni sistem.  

Skrb za živali 

Razlogov za boljše počutje, če imate hišnega ljubljenčka, je še veliko, zato bi morali vsi mi ob nedavnih zastrupitvah psov v okolici Murske Sobote in Tešanovcih zahtevati mnogo bolj drastične kazni za strahopetce v človeški koži, ki se znašajo nad bitji, ki nikomur niso storila nič žalega. Tudi zato mi je najljubši izrek nekdanjega predsednika ZDA, države z največjim številom psov in mačk na svetu, Abrahama Lincolna: »Briga me človekova religija, če ta ne ravna dobro s psom ali mačko.«

Lastniki psov ali mačk naj bi bili na splošno tudi manj depresivni, saj se ob njih manj razmišlja o težavah in negativnih stvareh. Znanstveniki so celo zatrdili, da mačje predenje ustvarja vibracije, ki imajo sposobnost celjenja obolelih človeških kosti in mišic. 

hisni-ljubljencki pozitivne-lastnosti psi macke