V vaškem središču Gančan so organizatorji prikazali, kako so majoš postavili leta 1919; postavili so ga točno na tistem mestu, kjer so ga pred sto leti. Sledil je blagoslov spominskih obeležij prvim postavljavcem majoša in duhovniku Marku Žižku pri kapeli.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
Zgodovino postavljanja majoša in kako postavljanje poteka pa so predstavili na razstavi v vaškem domu z naslovom Gančki majoš od priprave do postavitve.
Po maši za pokojne in žive postavljavce majoša v šotoru ob starem igrišču so še predstavili knjigo z naslovom Stou lejt gančkoga majoša 1919-2019, katerega avtor je Peter Šraj.
Drugi sklop prireditev bo v torek, 30 aprila. Začelo se bo že dopoldne z kinčenjem (krašenjem) vrha drevesa. Popoldne pa bo osrednje dogajanje z ročnim postavljanjem majoša ter proslavo s kulturnim programom, na kateri bo slavnostni govornik predsednik države Borut Pahor.
Rojstni dan majoša je 30. aprila 1919, ko so se povratniki iz prve svetovne vojne dogovorili, da bodo v zahvalo za srečno vrnitev v Gančanih postavili majoš. Ta je bil podoben mlaju, ki so ga videli med prvo svetovno vojno v Rusiji.