Pisali smo že, da so nekateri večji mediji na podlagi neuradnih informacij objavili vest o morebitni prodaji Celjskih mesnin, ki so od leta 2006 po nakupu delnic tudi obvladujoča družba gornjeradgonskega vinarskega podjetja Radgonske gorice. Za nakup naj bi se zanimala hrvaška družba Mesna industrija Braća Pivac iz Vrgorca v splitsko-dalmatinski županiji, do nameravane prodaje pa naj bi prišlo zaradi spora med glavnima lastnikoma Celjskih mesnin Izidorjem Krivcem in Danilom Dujovićem. Poslovni delež Celjskih mesnin v družbi Radgonske gorice znaša več kot 96 odstotkov, preostanek pripada družbi Amur inženiring v lasti Krivca, manj kot odstotek pa direktorju Borutu Cvetkoviču. Po poročanju medijev, ki so bližje informacijam, Radgonske gorice naj ne bi bile naprodaj.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Danes so iz Celjskih mesnin potrdili, da v lastništvo vstopa Mesna industrija Braća Pivac. "Vstop strateškega partnerja v Celjske mesnine je dobra novica za podjetja, za zaposlene, dobavitelje in za potrošnika. V mesni industriji v Sloveniji in širši regiji poteka povezovanje. Trg je vedno bolj odprt. Podjetja, ki imajo več milijard prometa, direktno vstopajo tudi na naše police. Zato bo to partnerstvo obojestransko koristno, saj bo omogočilo nadaljnjo rast Celjskih mesnin in tudi nove skupine, ki bo največja in najuspešnejša na področju rdečega mesa v regiji. Močne blagovne znamke, deljenje izkušenj in večja kapitalska moč, ki bo omogočala nadaljnja vlaganja v razvoj, so prednosti in priložnosti za nadaljnjo skupno pot," je pojasnil Izidor Krivec, ki ostaja v podjetju kot solastnik in predsednik uprave. Nadaljeval je, da so Celjske mesnine že sedaj največji odkupovalec živine in predelovalec rdečega mesa v Sloveniji. Tako bo ostalo tudi v prihodnje.
"Celjske mesnine ostajajo še naprej dober in zanesljiv partner slovenskih zadrug, družinskih kmetij in eden najpomembnejših oskrbovalcev slovenskega potrošnika s kvalitetno slovensko hrano. Kot do sedaj se bomo po najboljših močeh trudili za stabilno slovensko prehransko varnost in samooskrbo. Blagovna znamka Z Dežele, kot ena najprepoznavnejših blagovnih znamk, se bo krepila še naprej," so zapisali. MI Braća Pivac ima na Hrvaškem lastne obrate za proizvodnjo in predelavo mesa in je cenjena tako na domačem kot tudi mednarodnem trgu, njihovi izdelki pa so odraz tradicije in avtohtonosti, kar so pomembni razlogi, da so jih v Celjskih mesninah prepoznali kot partnerja za nadaljnji razvoj.
Novi strateški partner prevzema poslovne segmente Celjskih mesnin, to so družbe Celjske mesnine Z'dežele z obrati za proizvodnjo in predelavo mesa in drugih trajnih in poltrajnih izdelkov, Pršutarna S' Krasa in Celjske mesnine - Storitve, ki se ukvarja z isto dejavnostjo in zaposluje invalide. Radgonske gorice niso predmet prodaje in bodo v bodoče v izključni lasti Izidorja Krivca.
Prodajna pogodba je z lastnikom družbe Celjske mesnine, CM Invest-om že podpisana in bo začela veljati po soglasju pristojnih organov. Tako kot imajo blagovne znamke Celjskih mesnin, Pršutarna Lokev s Krasa in Z dežele zaščiteno geografsko označbo, imajo tudi v skupini Pivac izdelke zaščitene z geografsko označbo na ravni Evropske unije, kot na primer dalmatinski pršut, dalmatinska panceta in dalmatinska pečenica, pa tudi međimursko meso iz tiblice. Braća PivaZaradi optimizacije proizvodnega procesa in večje učinkovitosti distribucije, namerava MI Braća Pivac del proizvodnje združiti v Celju. V skupini Pivac, ki je v družinski lasti, sta poleg Mesne industrije Braća Pivac, ki je v Vrgorcu v Splitsko-dalmatinski županiji nastala leta 1952, še družbi PKK Karlovačka mesna industrija in Mesna industrija Vajda. MI Braća Pivac je sicer tudi lastnik konditorskega podjetja Kraš in z več kot 5 odstotnim lastniškim deležem sodi med največje posamične lastnike Podravke.
Ključni dve vprašanji
Cvetkovič, ki smo ga zaprosili za odziv na poročanje o prodaji Celjskih mesnin, nam je pred nekaj dnevi zatrdil, da o tej zadevi nima informacij, prav tako ni komentiral morebitnih posledic lastniške spremembe na njihovo poslovanje.
Ključni sta dve vprašanji. Kdo bo vstopil v Radgonske gorice kot nov večinski lastnik, če gornjeradgonsko podjetje ni del pogovorov o prodaji, in kakšne bodo posledice morebitne spremembe lastništva Celjskih mesnin in s tem spremenjene poslovne strategije te družbe na poslovanje vinarskega podjetja. Poslovno poročilo Radgonskih goric za leto 2022 namreč razkriva, da so Celjske mesnine skupaj s povezanimi družbami pomemben poslovni partner Radgonskih goric, prav tako obstajajo odprta medsebojna posojila.
Ta razmerja so pomembna tudi v luči izvedbe izjemno obsežne in že začete naložbe Radgonskih goric v turistično infrastrukturo z oživitvijo Jurkovičeve ulice v starem delu Gornje Radgone. Tu so odkupili pet zgradb, v izvedbi pa je dobrih tri milijone evrov vredna investicija v butični penzion, za katero je družba prejela s prijavo na razpis ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport državna sredstva v višini 560 tisoč evrov. Naložba v ureditev celotne ulice, ki jo želijo spremeniti v tako imenovano ulico doživetij, pa je ocenjena na šest do sedem milijonov evrov.