Šport je tudi v drugem valu epidemije na udaru, izjema so le profesionalni športniki. Mladi perspektivni športniki in tekmovalci v nižjih ligah v ekipnih športih že več mesecev ne morejo trenirati ali se udeleževati tekmovanj, saj so ta prekinjena ali odpovedana. Vse več trenerjev mladih športnikov zato opozarja odgovorne, da bodo strogi ukrepi zavrli razvoj več generacij bodočih vrhunskih športnikov.
»Organizirane treninge smo morali od marca 2020 prekiniti že dvakrat, kar pomeni najmanj pet mesecev izpada treningov. Čeprav ponujamo našim mladim nogometašem možnost izvajanja individualne vadbe prek spletnih aplikacij, bodo posledice vidne na nogometnem in motoričnem področju, predvsem pa na psihosocialnem. Mladi namreč za optimalen razvoj potrebujejo gibanje, raziskovanje in socialne stike z vrstniki,« pravi Dominik Kovačič, strokovni vodja Nogometne šole Mura. Po njegovem mnenju bo po obnovitvi normalnega vadbenega procesa verjetno trajalo še mesece, da bodo otroci in mladostniki v motoričnem smislu pridobili nivo, na kakršnem bi bili, če organizirani treningi ne bi bili prepovedani.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Podobno menijo tudi v Ženskem košarkarskem klubu (ŽKK) Pomurje, kjer dodajajo, da se bo zaradi neaktivnosti mladih, ki bo vplivala na osebnostni in gibalni razvoj, povečala nezainteresiranost za gibanje in šport, pa tudi odvisnost od elektronskih naprav. »Kljub temu da se večina klubov trudi, da bi otroci in mladostniki ohranili moč in vzdržljivost, upada zanimanje za izvajanje vaj in individualno treniranje. Pri ekipnih športih je ekipni duh še posebej pomemben,« poudarjajo v ŽKK Pomurje. Da bodo posledice neaktivnosti pri mladih športnikih hujše kot pri nešportnikih, saj je njihovo telo navajeno na vsakodnevno vadbo, so prepričani pri Odbojkarskem klubu (OK) Panvita Pomgrad iz Murske Sobote. »Naša generacija mladincev in kadetov veliko zamuja, saj so bili lansko sezono zaradi epidemije prikrajšani za težko prigarano zlato medaljo. Bojim se, da bo letos enako.«
Tudi perspektivna generacija deklet v Ženskem odbojkarskem klubu (ŽOK) Murska Sobota ni trenirala vse od marca. Vmes so sicer imeli vodeno vadbo v dvorani, vendar le šest tednov. »V tem času smo komaj obnovili stvari in povrnili občutek za žogo, nakar se je spet vse ustavilo. To pomeni, da lahko teh nekaj tednov izbrišemo, saj ni bilo realnih možnosti za napredek,« pove Davorin Čeleš, trener članske ekipe in ekipe starejših deklic pri ŽOK Murska Sobota. »Posledice neaktivnosti mladih bomo lahko natančno ocenili po prvih analizah na terenu, ko bomo zopet lahko izvedli proces športnega treniranja. Rezultati bodo zagotovo šokantni,« pravi Rok Brinar, vodja mladinskega pogona pri Košarkarskem klubu (KK) Radenska Creativ.
Kako se znova motivirati?
Klubi so za svoje varovance pripravili program treningov, vendar vsi sogovorniki ugotavljajo, da to ni optimalno. Mladi lahko delno ohranjajo motorične sposobnosti in športno znanje, tisti, ki so ambiciozni in imajo visok nivo notranje motivacije, na nekaterih področjih tudi napredujejo oziroma se približajo vrstnikom ali jih celo prehitijo. »Vendar je treba poudariti, da je v tujini v tem času organizirana vadba, vsaj na področju otroškega in mladinskega nogometa, veliko manj omejevana,« pravi Kovačič. Tudi treniranje košarke doma ni enako treniranju v telovadnici. Večina mladih niti nima možnosti za izvajanje vseh vaj doma. »Da o strokovni pomoči na daljavo niti ne govorimo,« so skeptični pri ŽKK Pomurje. Trenerji pri obeh odbojkarskih klubih odgovarjajo, da je učinkovitost treninga od doma odvisna od panoge in posameznika, za motivacijo svojih varovancev in varovank pa se ne bojijo. »Motivacija za šport bo vedno prisotna, najbolj mi je žal športnikov, ki so trenirali deset let ali več, dosegli življenjsko formo, potem pa je bilo kar naenkrat konec tekmovanj. Priložnosti zanje morda ne bo več,« so podčrtali v OK Panvita Pomgrad. Da bodo športniki po vrnitvi v dvorane željni treningov in dela, je prepričan tudi trener Čeleš.
Nasprotno pa upad motivacije pri mladih športnikih opažajo v NŠ Mura in ŽKK Pomurje. »Ta upad se razlikuje med starostnimi obdobji. Največji upad je opazen v mladinskih kategorijah in pri najmlajših, vendar se bo z vrnitvijo v normalen proces treniranja motivacija povrnila.«
Posledice vidne čez nekaj let
Kako se bodo strogi ukrepi, zaradi katerih mladi športniki ne morejo trenirati, poznali na njihovi športni poti? Prekinitev treningov in tekmovanj za mlade športnike bi lahko povzročila tudi izgubo stika s konkurenco po svetu, ki svoje aktivnosti kljub pandemiji izvaja. »Če bo prekinitev vadbenega procesa trajala še več tednov, bodo tudi razlike postopno vse večje,« je prepričan Kovačič, pritrjuje pa mu tudi Čeleš, ki pravi, da izgube slovenskih športnikov v primerjavi z vrstniki iz tujine ne bodo vidne takoj, ampak čez pet do petnajst let. »Športniki, ki trenutno lahko trenirajo, ne izgubljajo. Izgubljajo tisti, stari od 6 do 15 let, zato se bo to izražalo kasneje.«
Po besedah trenerjev v ŽKK Pomurje prevelike razlike ne bi smele nastati, saj se tudi drugod po svetu ukvarjajo s podobnimi težavami. »Lahko pride le do razlik zaradi vlaganja v šport v teh težkih časih in nezainteresiranosti vlade do športa. Na tem področju niso naredili nič in veliko klubov bo moralo zapreti svoja vrata.«
Reprezentance, ki niso bile deležne omejitev, bodo imele veliko prednost v primerjavi z drugimi, meni Brinar. Pripomni, da se bo to videlo že poleti, ko bodo evropska tekmovanja v košarki za mlade. »Mislim, da smo vsaj v Evropi vsi v istem čolnu. Imamo pa večje probleme, kot je konkurenčnost. Bolj me skrbijo učinki, ki jih ti ukrepi puščajo na celotni otroški in najstniški populaciji. Nekateri strokovnjaki so mnenja, da bomo potrebovali deset let ali več, da se vrnemo v podobno formo. Kot optimisti pa upamo, da ni tako hudo,« so na to temo še povedali trenerji v OK Panvita Pomgrad.
V ospredju bo zdravje
Zaradi odpovedi ali začasne prekinitve tekmovanj niso bile odigrane številne tekme v različnih panogah. Če se bodo krovne organizacije ob izboljšanju epidemioloških razmer in sprostitvi ukrepov odločile, da bo sezona obveljala, se bodo morale zaostale tekme odigrati. To bo pomenilo naporen tempo tekmovanja, lahko pa bi vodilo tudi do poškodb posameznikov. »Ko se bomo vrnili v vadbeni proces, bo najpomembnejše zdravje mladih športnikov. Morali bomo izjemno paziti, kako bomo začeli vadbo, vsakršno pretiravanje z intenzivnostjo in pogostostjo vadbe za nadomestitev izgubljenega časa bo vodilo do resnih poškodb. Tekmovanja morajo biti v naslednjem polletnem obdobju absolutno v drugem planu in organizirana v varnem okolju za zdravje športnikov in vseh vključenih v ta proces,« je poudaril Kovačič. Da v pol sezone ni mogoče nadomestiti tekem celotne sezone, so prepričani tudi v ŽKK Pomurje. »To niti ni prav, saj bodo otroci nepripravljeni in lahko pride do poškodb zaradi prevelike obremenjenosti po tako dolgem času neaktivnosti.«
Predstavniki odbojkarskih klubov pa si nadaljevanja tekmovanj želijo. »Bilo bi pošteno do športnikov in njihovega truda, ki ga vlagajo,« pravijo v ŽOK Murska Sobota. Čeleš dodaja, da so tekme osnova za napredek posameznika v ekipnem športu z žogo. »Tempo bo podoben tistemu v ligi NBA, a se lahko s pametno razporeditvijo dela na treningih brez težav izpelje. Morebiti se lahko tekmovalni sistem nekoliko prilagodi oziroma skrajša, lahko pa se izvede turnirski enokrožni sistem,« še pove Davorin Čeleš.
Država nima posluha
Veljavni vladni odlok za zdaj treninge omogoča le vrhunskim in poklicnim športnikom ter športnikom v starostnih kategorijah kadeti in mladinci, ki so člani državnih reprezentanc. Predstavniki nogometne, rokometne, košarkarske in odbojkarske panožne zveze so zato v začetku januarja direktoratu za šport pri ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport poslali poziv k postopnemu zagonu kolektivnega športa v času pandemije koronavirusa. Opozorili so, da so mladi športniki v ekipnih športih že predolgo brez tekmovanj in da bodo posledice zaradi neaktivnosti perspektivnih športnikov opazne na različnih področjih. Menijo, da mora vadba otrok in mladine potekati pod nadzorom strokovnega osebja in z upoštevanjem priporočil.