Prejšnji teden so se v Prekmurju mudili študenti slovenščine z Univerze Sapienza v Rimu. Lektorica za slovenščino na tamkajšnji univerzi Sanja Pirc je namreč zanje organizirala strokovno ekskurzijo z namenom spoznavanja jezikovnokulturne podobe naših krajev. Pri tem so se obrnili na Slavistično društvo Prekmurja, Prlekije in Porabja (SDPPP), ki je za 26 študentov in deset spremljevalcev pripravilo pester program. V sredo popoldan so si najprej ogledi oljarno Zdenka Harija v Križevcih, kjer so jim prikazali pridelavo bučnega olja. Sledila je predstavitev evangeličanske verske skupnosti in porabske zamejske skupnosti. Prvo je predstavil evangeličanski duhovnik Mitja Andrejek, življenje in delovanje slovenske manjšine na Madžarskem pa je predstavil porabski pisatelj Dušan Mukič.
V četrtek so gostje spoznavali znamenitosti Murske Sobote in njene literarne kotičke. Obiskali so tudi interaktivni doživljajski park Expano in Soboško jezero, na Srednji poklicni in tehniški šoli pa je Franci Just, profesor in predsednik SDPPP, zanje pripravil predavanje o prekmurski književnosti. Udeleženci ekskurzije so dijakom 4. letnikov nato predstavili delovanje slovenskega lektorata v Rimu ter svoje izkušnje s slovenščino in slovensko kulturo, Sandro Clemente pa je prisotnim slovenskim dijakom in profesorjem z izjemnim žarom deklamiral – v slovenščini – Prešernovi Zdravljico in Vrbo ter Vodnikovo Dramilo.
Popoldne so si ogledali naselje Pušča, kjer so jim predstavili razvoj, organiziranost in kulturo romske skupnosti ter model vključenosti v okolje, ki je pred kratkim prejel priznanje Evropskega parlamenta. Ogled je vodil Darko Rudaš, ki je med drugim tudi predstavnik romske skupnosti v občinskem svetu Mestne občine Murska Sobota. Zvečer so člani Folklorne skupine Beltinci v beltinskem gradu udeležencem predstavili dva značilna prekmurska plesa, sotiš in šamarjanko, ki sta vpisana v register nesnovne kulturne dediščine.
Zadnji dan ekskurzije so si ogledali Lendavo in njene glavne mestne znamenitosti – sinagogo, muzej meščanstva, knjižnico, gledališko dvorano. Udeležence je po mestu vodila Bernardetta Horvath, sinagogo in muzej pa so jim predstavili tamkajšnji kustosi. Ogledali so si tudi Dvojezično srednjo šolo Lendava, kjer so jim predstavili dvojezično šolstvo. Udeleženci ekskurzije so tudi hospitirali pri treh predmetih, in sicer pri madžarščini kot drugem jeziku, angleščini in strojništvu. V okviru ekskurzije so si ta dan ogledali še lončarsko vas v Filovcih, kjer so jim predstavili zgodovino lončarstva v Prekmurju in lončarski muzej, predstavili so jim tudi pripravo izdelkov iz slame, naučili pa so se tudi priprave »pajanega krüja«. Ogledali so si še Plečnikovo cerkev v Bogojini in ekskurzijo v Prekmurju zaključili s pripravo medenjakov pri Medičarstvu Celec v Ratkovcih.