Generalna skupščina Organizacije združenih narodov je leta 2017 na pobudo Slovenije 20. maj razglasila svetovni dan čebel. Datum ni bil izbran naključno, takrat se je namreč rodil Anton Janša, pionir sodobnega čebelarstva.
Kot so zapisali na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano želijo z obeležitvijo svetovnega dneva čebel javnost opozoriti, da so čebele v mnogih državah ogrožene. Tako je predvsem zaradi podnebnih sprememb. V Sloveniji trenutno na čebele slabo vpliva predvsem slabo vreme, saj nimajo dovolj hrane za preživetje. »Razmere so katastrofalne. To je za vsakega čebelarja normalno, ker so čebele živa stvar. Poskrbeti mora, da imajo zadostne količine hrane in cvetnega prahu pa tudi vode. Če zdaj ne morejo izletavati, da bi za zalego prinesle vodo, so tako ali še bolj prikrajšane kot če nimajo pritoka sveže hrane ali zaloge hrane in istočasno cvetnega prahu,« je povedal čebelar Štefan Šemen. Povedal je še, da letos medu ne bo, saj je pozeblo sadno drevje, oljna ogrščica in akacija ter da v 40 letih tako slabo še ni bilo.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč pravi, da posamezniki v tem vremenu ne moremo nič narediti za čebele, ker ne morejo leteti in so odvisne od čebelarjev, lahko pa jim pomagamo s sajenjem medovitih rastlin in pravilno rabo fitofarmacevtskih sredstev, da ne bo prišlo do pomorov čebel. »Če hočemo ohraniti biotsko pestrost in opraševalce moramo poskrbeti, da bo čim več površin, ki so zdaj zelene, spet cvetoče,« je še povedal Noč. Tudi Šemen pravi, da je pomembno saditi medovite rastline, izogibati se fitofarmacevtskih sredstev in da se v mestih travnikov ne kosi, ko so v cvetju.
Osrednji dogodek v Sloveniji bo 20. maja v Celju, v okviru čebelarskega praznika. Prisotna bo tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko. 24. maja pa bo v predsedniški palači potekala tudi podelitev nagrade Zlata čebela, ki jo bodo letos podelili že tretjič, in sicer za področje raziskav o čebelah in drugih opraševalcih.
Mednarodna čebelarska šola v Sloveniji
Čebelarska zveza Slovenije bo jeseni začela izvajati tudi mednarodno čebelarsko šolo Antona Janše. »Trenutno pripravljamo programe šole in pravilnike. Želimo si, da bo ta šola strmela k kvaliteti ne kvantiteti, da bomo vključili v to šolo tudi tuje strokovnjake in da bodo čebelarji, ki se bodo v to šolo vključili, dobili res specifično, visoko strokovno znanje za nadaljnji čebelarski razvoj,« je povedal Noč.
Čebelarstvo v Sloveniji na seznamu Unescove nesnovne kulturne dediščine
Od lani je čebelarstvo v Sloveniji vpisano tudi na seznam Unescove nesnovne kulturne dediščine. Noč pravi, da je to priznanje slovenskemu čebelarstvu, tradiciji in zgodovini ter da je Slovenija dežela čebelarstva.