V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) opozarjajo, da so učitelji dodatno obremenjeni, saj poleg poučevanja morajo opravljati še dodatna dela, kot je čiščenje, varovanje, so tudi psihologi in komaj utegnejo do toaletnih prostorov. Poudarili so, da bodo naredili vse za zdravje učencev, da bo pouk ostal v učilnicah. Prav tako opozarjajo, da šolska oblast deluje prav v nasprotju s priporočili o položaju učiteljev, ko vzgojiteljem in učiteljem ter sindikatu kot reprezentativnemu predstavniku zaposlenih odreka pravico in možnost sodelovati pri sprejemanju odločitev. Gre za delovne pogoje, obremenitve in tveganja, vprašanja varnosti in zdravja pri delu, ne nazadnje njihovo plačilo.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Po podatkih zavoda za šolstvo je v vzgoji in izobraževanju zaposlenih 44.600 delavcev ali 6,3 odstotka vseh zaposlenih, od tega je največ učiteljev 24.000. V osnovnem šolstvu je sicer 20.200 zaposlenih, v otroškem varstvu 9300, sledi visoko in univerzitetno šolstvo s 7600 zaposlenimi in srednje šolstvo 7500.
Ta dan sicer praznujejo v več kot 100 državah po svetu. V Sloveniji bi morali danes podeliti državne nagrade najboljšim v izobraževanju, a so podelitev zaradi covida-19 prestavili na 8. december. Zavod RS za šolstvo podeljuje priznanje Blaža Kumerdeja učiteljem oz. vzgojno izobraževalnim ustanovam za vidnejše in priznane dosežke.