Akcijo koordinira Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa v sodelovanju s Policijo in nevladnimi organizacijami.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
S Policije so sporočili, da je zloraba alkohola letos do konca novembra botrovala 1277 prometnim nesrečam, 631 telesnim poškodbam in 33 smrtnih žrtvah. "Kljub temu, da je bilo letos le za en odstotek več prometnih nesreč zaradi povzročiteljev pod vplivom alkohola, pa je bilo smrtnih žrtev za kar 27 odstotkov več. V prvih petih mesecih letošnjega leta je zaradi povzročiteljev pod vplivom alkohola umrlo sedem oseb, nato pa v pol leta kar 26," so dodali. Povprečna stopnja med vsemu alkoholiziranimi povzročitelji prometnih nesreč znaša 1,42 promila, med smrtnimi prometnimi nesrečami pa 1,39 promila. Na Policiji so še dodali, da so bili vsi povzročitelji smrtnih prometnih nesreč moški.
Med vzroki za nastanek smrtnih prometnih nesreč pri alkoholiziranih povzročiteljih prednjačita neprilagojena hitrost (17 umrlih) in nepravilna stran/smer vožnje (12 umrlih). "Letos sta bila najmlajša med smrtnimi žrtvami mladostnika v starosti 15 in 16 let, oba pod vplivom alkohola in oba voznika enoslednega motornega vozila, ki sta prometno nesrečo tudi povzročila. Najstarejši povzročitelj je imel 80 let, voznik osebnega avtomobila, ki je v prometni nesreči tudi umrl."
Na konferenci ob začetku aktivnosti je direktor Javne agencije za varnost prometa Jože Hribar opozoril na to, da se alkohol in udeležba v prometu v mesecu, ki je povezan s praznovanji povsem izključujeta. "Prometne nesreče, povzročene pod vplivom alkohola, praviloma prinašajo težke poškodbe, invalidnost, smrt in zaznamujejo premnoge družine. Pod vplivom alkohola in drog mislite, da vozite bolje kot dejansko. Temu sledijo slabša sposobnost zaznavanja, napačne ocene razdalj, počasne reakcije, motnje pri ravnotežju, zožen zorni kot. Alkohol pa ni kriv za prometno nesrečo. Odgovore je človek, ki se alkoholiziran usede za volan in povzroči nesrečo," pravi.
Prepričanja, da obilna hrana ublaži posledice pitja alkohola, so zmotna. Kot je bilo pojasnjeno na konferenci, zaradi hrane pride le do zakasnitve in se alkoholiziranost kasneje pokaže. Učinka popitega alkohola ne moreta izničiti niti svež zrak in gibanje na prostem.
Slovenski policisti bodo do 12. decembra preverjali, ali vozniki vozijo pod vplivom alkohola, več pozornosti pa bodo namenili tudi preverjanju prisotnosti drog pri voznikih. Vsaka tretja smrtna prometna nesreča se namreč zgodi zaradi vožnje pod vplivom alkohola.