Državnimnogoboj, ki ga skupaj z lokalno zvezo, organizira Zveza tabornikov Slovenije, tokrat poteka v osrčju Goričkega v majhni vasici Domanjševci. Organizira gadruštvo tabornikov rod Veseli veter iz Murske Sobote, kjer se je zbralo 500 tabornikov iz vse Slovenije. "Ponosni smo, da smo uspeli v tak, za večino, odmaknjen kraj privabiti 73 ekip. Dogovorili smo se celo s slovenskimi železnicami, ki so nam odobrile 50-odstotni popust pri kartah, kar je številne tabornike privabilo, da se jim je dogodščina začela že v domačem kraju," razloži Miloš Borovšak, član organizacijske ekipe iz roda Veseli veter.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je občinstvo tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Taborniki v okolici taborniškega doma in tabornega prostora Zveze tabornikov Pomurja preverjajo taborniška znanja in veščine, ki so jih osvajali med šolskim letom.
Svoje moči tako merijov postavljanju šotora iz šotorskih kril, premagovanju ovir, signalizaciji kratkega sporočila, orientaciji, postavljanju signalnega stolpa in ognja, v lokostrelstvu in šaljivih spretnostnih nalogah.
"A bistvo tega vikenda ni tekmovanje, temveč neke vrste šola za življenje. Da jih naučimo, da v življenju lahko nekaj dosežeš le s sodelovanjem, da si je med sabo treba pomagati. Sam boš v življenju težko karkoli naredil, če pa imaš dobro ekipo, pa lahko dosežešvse. Ti pomagaš drugim in drugi pomagajo tebi, to kar počnemo tukaj, pa je samo metoda. Namen je višji," pojasni Miloš, ki je tabornik že več kot deset let.
Taborniki iz roda Snežniških ruševcev so na Goričko pripotovali z vlakom, vožnja je trajala kar šest ur, a pravijo, da je hitro minila. "Odlično je bilo, že vožnja z vlakom je bila prava dogodivščina, saj so se nam na poti pridružili še ostali taborniki. Mi smo še dobri, Izolani so se vozili od 10h zjutraj do 19h," smeje pripoveduje Andreja, vodja odprave iz Ilirske Bistrice. 12-letni Klemen je tabornik že devet let, od kar ga je mama pri treh letih prijavila. "Super je, ker imam prijatelje iz vseh koncev Slovenije, spoznam veliko krajev, pa zanimive stvari delamo," pojasni Klemen, zakaj je navdušen tabornik.
Nad taborniki bdi približno 100 prostovoljcev.Zala Šmid iz Zveze tabornikov Slovenije pravi, da se je za organizacijo takšnega dogodka v obrobnih krajih treba veliko bolj potruditi, a je tudi veliko lepše.
"Taborniki morajo poznati našo lepo deželo in tu je res lepo," pravi Zala. So pa slovenski taborniki tudi del Svetovne skavtske organizacije, ki je pred kratkim opravila raziskavo med taborniki in ugotovila, da so najstniki, od 13 do 18 let stari, v povprečju veliko boljše pripravljeni na življenje, kot njihovi vrstniki.
Boljše imajo vodstvene sposobnosti, organizacijske sposobnosti, boljše sprejemajo drugačnost, bolj so telesno in mentalno aktivni. "To, kar delamo z njimi, je očitno že na svetovni ravni obrodilo sadove," zaključi Zala.