Po krajšem pogovoru za zaprtimi vrati, katerem so prisostvovali črenšovska županja in lendavski župan Vera Markoja in Janez Magyar ter župan Murskega Središča Dražen Srpak ter drugi, ki so opravili najpomembnejše delo v akciji reševanja nasipa, so ministri podali izjave za javnost.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Fajonova se je zahvalila hrvaški državi in njenim ljudem za nesebično pomoč, saj je kot prva s helikopterjem hrvaške vojske na Dolnji Bistrici priskočila na pomoč ljudem, ki so z velikimi napori poskušali ustaviti vodo, ki je drla skozi zrušen del nasipa. Napovedala je, da v Slovenijo danes prihaja s Hrvaške še sedemnajst vojakov, ki bodo upravljali s seboj pripeljano gradbeno mehanizacijo, zahvalila pa se je še za drugo pomoč, ki jo je sosednja država že poslala v Slovenijo.
Grlić je najprej izrekel iskreno sožalje vsem svojcem, ki so nastradali v strašni naravni nesreči, ki je prizadela Slovenijo in v kateri so vode poplavile dve tretjine njene površine. To so razmere, ki terjajo solidarnost, je povedal hrvaški minister, in kdo če ne sosedje so tisti, ki morajo prvi priskočiti na pomoč. Minister je še povedal, da je Hrvaška ob že omenjeni pomoči ponudila Sloveniji tudi 40 metrov dol zasilni most. Tako kot Fajonova je spomnil še na sosedsko pomoč, ki jo je Slovenija nudila Hrvaški ob uničujoč potresu pred tremi leti in poudaril, da se dobrota z dobroto vrača.
Fajonova se je v imenu slovenske vlade zahvalila vsem, ki so nesebično in neumorno pomagali zajeziti nasip in s tem reševali človeška življenja, njihove domove in premoženje, saj bi bila brez opravljenega dela ljudi na terenu škoda bistveno večja.
Jevšek je poudaril, da ljudje, ki živimo v tem delu Slovenije pogosto poudarjamo, da Mura ne razdvaja ampak povezuje, tako tudi v nesreči. Zahvalil se je hrvaški vladi in vsem, ki so sodelovali pri reševanju v okviru uprave za zaščito in reševanje in domačinom, ki so vsi prispevali k temu, da ni prišlo do najhujšega. Dolžnost vlade in njega samega pa je, tako Jevšek, da poskušajo pridobiti dodatna sredstva iz evropskih skladov za odpravo posledic, pokritje nastale škode na infrastrukturi in da se hitro ter učinkovito pomaga ljudem.
Visoki gostje so še osebno pozdravili pripadnike gasilcev in civilne zaščite, nato pa si ogledali kraj, kjer je razlita Mura prebila nasip.