vestnik

Te smernice je treba upoštevati pri kurjenju v naravi

Vestnik.si, 31. 3. 2024
moja občina.si
Fotografija je simbolična.
Aktualno

Določa jih Uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju.

S prihodom pomladi se vse več ljudi ponovno odloča za kurjenje v naravnem okolju. Da ne bi prišlo do požara, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje poziva k upoštevanju smernic in omejitev, določenih v Uredbi o varstvu pred požarom v naravnem okolju. 

Pomembno je, da se pri kurjenju v naravi varuje kurišče, ki naj bo obdano z negorljivim materialom. Območje je potrebno očistiti vseh gorljivih snovi v oddaljenosti vsaj en meter od zunanjega roba kurišča in to ves čas kurjenja tudi nadzorovati, po končanem kurjenju pa je treba ogenj pogasiti, ostanke kurjenja pa - če je to mogoče - prekriti z negorljivimi snovmi. Spremljati je treba tudi vreme, saj se ne sme kuriti, v kolikor je premočan veter, prav tako ni dovoljeno uporabljati vnetljivih in eksplozivnih snovi, ki so pri kurjenju prepovedane. Prav tako ni dovoljeno požiganje oziroma kurjenje izven kurišč v naravnem okolju. 

Poleg tega je treba upoštevati še predpise s področja gozdarstva, ki lahko dodatno omejijo in prepovejo kurjenje na gozdnih površinah, omejitve za svoja območja lahko predpišejo tudi lokalne skupnosti. Prav tako so s predpisi s področja varstva okolja predpisani materiali, ki jih je dovoljeno kuriti.

kurjenje-v-naravi smernice