vestnik

Prestop Tineta Novaka: Prvi odzivi iz Svobode ostri in cinični

Rok Šavel, 30. 1. 2025
Jure Kljajić
Prestop pomurskega poslanca Tineta Novaka iz vrst največje vladne stranke je razburkal politično sceno.
Aktualno

Nepričakovan prestop poslanca Tineta Novaka k Demokratom Anžeta Logarja je sprožil prve odzive iz vrst njegove zdaj že praktično bivše stranke Gibanje Svoboda.

Po novici, da dosedanji poslanec Svobode Tine Novak, doma iz Murske Sobote, izstopa iz poslanske skupine največje vladne stranke, so se zvrstili prvi odzivi njegove zdaj že bivše stranke. Novak je namreč sporočil, da se pridružuje Anžetu Logarju, ki je tako pridobil tretje potrebno ime za ustanovitev nove poslanske skupine. Poleg Logarja, predsednika neparlamentarne stranke Demokrati, jo bosta sestavljala še poslanka Eva Irgl in pomurski poslanec Novak. O tem je bil že obveščen tudi kabinet predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič. 



O satelitu SDS, načelnosti in lojalnosti

Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je v izjavi za medije potrdila, da je Novak danes poslansko skupino seznanil o nenadnem izstopu. To jih je, kot je dejala, presenetilo, saj tega niso pričakovali. Po njenih besedah pa so še bolj razočarani nad tem, da se pridružuje stranki Demokrati pod vodstvom nekdanjega dolgoletnega poslanca SDS Logarja. Gre za satelit, stranko, ki bo nekoč, če bo imela to priložnost, sodelovala v vladi Janeza Janša, je izpostavila Avšič Bogovič in dodala, da v Svobodi teh vrednot ne delijo, njihovemu dosedanjemu poslancu pa želijo uspešno delo. Na Novakov prestop se je odzval tudi prejšnji vodja poslanske skupine in zdajšnji obrambni minister Borut Sajovic. Na tiskovni konferenci po seji vladi je zatrdil, da je poslanska skupina še zmeraj odlično vodena in motivirana, glede prestopa pa je dejal, da sta "načelnost in zvestoba v politiki pomembni vrednoti, ki morata biti višje uvrščeni kot kratkoročne osebne koristi posameznika."

1726073664-dsc4452-01-1726073623507
Sašo Radej
Nataša Avšič Bogovič in Klemen Boštjančič

Podobno se je izrazil tudi finančni minister in podpredsednik Svobode Klemen Boštjančič, ki ga je prestop ravno tako presenetil. Kot je poudaril, verjame v lojalnost in načelnost, česar po njegovih besedah v politiki primanjkuje. "Če sprejmeš neko odločitev in se pridružiš neki ideji, je minimalen standard, ki ga jaz pričakujem, tudi od ljudi okrog mene, da vsaj tisto obdobje, tisti mandat, tam ostaneš," je povedal Boštjančič. Novak in Logar za zdaj še ne dajeta izjav.

Dejanje pomurskega poslanca pravzaprav ni povsem presenetljivo, saj je bilo nedavno zaznati, da je nezadovoljen zaradi zastoja pri pomembnih pomurskih projektih, kot je vzhodna soboška obvoznica. Njegovo nezadovoljstvo očitno seže veliko globlje. Z Logarjem sta se sicer v preteklosti zbližala v okviru mednarodnega delovanja, ko sta bila oba člana skupnih delegacij in drugih delovnih teles državnega zbora. Novakova radikalna poteza je sedaj gotovo povzročila rahlo paniko znotraj Svobode, tudi na lokalni ravni, kjer je bil močno vpet v delovanje soboškega lokalnega odbora in regijskega centra Svobode. Pridružitev Logarju pa je pomembna pridobitev tudi za predsednika Demokratov. Prestop poslanca največje vladne stranke ima namreč močno simbolno vrednost, prav tako pa velja poudariti, da se v skladu s poslovnikom državnega zbora lahko v teku istega mandata ustanovi samo ena poslanska skupina nepovezanih poslancev. In to bo ustanovil Logar. Dinamika znotraj državnega zbora bo tako drugačna, poslanska skupina Svobode pa bo štela po novem 39 poslancev.

tine-novak gibanje-svobod prestop anze-logar