vestnik

Novaka prijavili na KPK zaradi pridobitve funkcije s pomočjo Logarja, a ta mu zaradi prestopa preneha

Rok Šavel, 3. 2. 2025
Jure Kljajić
Politični prestopnik Tine Novak si je skupaj s svojim novim strankarskim šefom prislužil prijavo na KPK.
Aktualno

Politični prestop vendarle ne mineva brez zapletov. Tine Novak in Anže Logar sta si prislužila prijavo na Komisijo za preprečevanje korupcije.

Iluzorno je bilo za pričakovati, da bi politični prestop takšnega ranga v Sloveniji minil brez zapletov in le s stiskom rok. Poslanec Tine Novak, ki je minuli četrtek šokiral politično sceno z izstopom iz vladajoče Svobode in pridružitvijo k nepovezanemu poslancu Anžetu Logarju, ki ima sedaj izpolnjene vse pogoje za ustanovitev nove poslanske skupine, se sooča s prvimi posledicami svoje odločitve. Ne le, da se po naših informacijah nekoliko zatika pri ustanovitvi poslanske skupine, kar je v rokah predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič iz Novakove bivše stranke, sedaj ga je po poročanju RTV doletela celo prijava na Komisijo za preprečevanje korupcije. Oba z Logarjem naj bi na KPK prijavili v doslej neznani iniciativi Mladi proti politični korupciji, in sicer zaradi Logarjeve izjave, da je pomagal Novaku do funkcije posebnega odposlanca Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi za umetno inteligenco. Novak naj bi mu, tako prijavitelji po poročanju RTV, uslugo vrnil in mu s prestopom odprl pot do oblikovanja nove poslanske skupine v državnem zboru.

Enoletni mandat


Novak je bil sicer kot vodja slovenske delegacije državnozborske delegacije v OVSE imenovan za posebnega predstavnika na področju umetne inteligence lanskega avgusta. Kot so takrat sporočili iz njegove nekdanje stranke Gibanje Svoboda, bo med drugim skrbel za tvorno in učinkovito sodelovanje te organizacije z zainteresirano javnostjo s področja umetne inteligence, vključno z vladnimi agencijami, subjekti zasebnega sektorja, akademskimi ustanovami in mednarodnimi organizacijami, z namenom spodbujanja celovitega varnostnega dialoga o umetni inteligenci. Ravno tako bo kot posebni odposlanec spremljal razvoj na področju novih tehnologij in predlagal politične ukrepe za spopadanje s povezanimi varnostnimi izzivi ter spodbujal izmenjavo dobrih praks in znanja s področja umetne inteligence med parlamenti držav OVSE. Mandat bi se mu iztekel na naslednji letni seji parlamentarne skupščine OVSE, ki bo letos v Portu.

Novak: Prestop izključno zaradi vsebinskih razlik



Kot pojasnjuje poslanec, je predmetna funkcija povsem prostovoljna, zanjo ni prejel ne plačila, niti materialne koristi. "Junija lani sem delegatom predstavil idejo in vizijo te funkcije ter nato do avgusta sam usklajeval podrobnosti. Takrat gospod Logar pri tem ni sodeloval, saj ga na letnem zasedanju ni bilo. Njegov glavni doprinos, za katerega sem mu hvaležen, je bil, da me je na preteklih srečanjih v očeh ostalih delegatov opolnomočil kot kompetentnega sogovornika," zatrjuje Novak.

Ključna vsebinska pomanjkljivost domnevne korupcije pa tiči v razlogu, da Novaku z izstopom iz poslanske skupine Svoboda status vodje delegacije OVSE in s tem tudi funkcija posebnega odposlanca, kakor članstvo v vseh ostalih delovnih telesih državnega zbora, preneha. "Žal to pomeni tudi, da je prihodnost projekta, predvsem sprejem resolucije o umetni inteligenci do junija letos, negotova," dodaja Novak in poudarja, da so namigovanja o koruptivni menjavi povsem neutemeljena.

"Nobenih materialnih ali političnih dogovorov ni bilo. Moje prestop je bil posledica izključno vsebinskih razlik, ne pogajanj. KPK je neodvisen organ, ki lahko preveri vsako prijavo, in v celoti spoštujem njihov postopek," pravi in še dodaja, da je ključna zagotovitev mednarodnega sodelovanja pri regulaciji umetne inteligence, politizacija tega procesa pa da ne koristi nikomur.

tine-novak anze-logaar komisija-za-preprecevanje-korupcije kpk politika demokrati gibanje-svoboda