vestnik

Kako se je Tine Novak osvobodil Svobode

Rok Šavel, 2. 2. 2025
Vanesa Jaušovec
Novak je po svoje potegnil genialno potezo.
Aktualno

Poteza pomurskega poslanca, ki je razburkala politično sceno, terja dodatno analizo in komentar.

Še kar nekaj časa bo prav gotovo odmevala novica, da se je poslanec Tine Novak odločil zapustiti vladajočo stranko in prestopiti v novo neparlamentarno stranko Demokrati Anžeta Logarja. Z Logarjem in Evo Irgl bo sedaj tvoril tudi novo poslansko skupino v parlamentu. Prvi odzivi iz Svobode so bili pričakovano cinični, a hkrati tudi skopi. Strategija je jasna: Novakov odhod prikazati kot nekaj nepomembnega, kot nekaj, kar ni niti kolateralna škoda. Je le eden od množice poslancev, praktično neznan mladenič iz Murske Sobote, čigar odhod se ne bo poznal.

kpp
Vestnik.si
Pravzaprav je dejansko povsem vseeno, ali je del vladajoče koalicije, ali v opoziciji, kamor se seli sedaj.

Ne novi Pucko, lahko je nekaj boljšega


Takšna predstava za javnost in tudi za ostalo četo 39 poslancev v poslanski skupini je razumljiva. Novak bi lahko sprožil domino efekt. Prav gotovo marsikateri od njegovih dosedanjih kolegov iz poslanske skupine (če ne kar vsi) razmišlja o letu 2026, ko se bo poslanska skupina tako ali tako najmanj razpolovila. Za vseh 39 bodo v stranki težko poskrbeli. Lojalnost in načelnost, kar vodilni v Svobodi sedaj izpostavljajo, pač ne bosta dovolj za politično oziroma karierno preživetje več kot le peščice ozkega kroga posameznikov, katerih doprinos ni le zgolj štiriletno pritiskanje na prave gumbe. Je izdal volivce? Saj volivci niso volili njega, ampak Roberta Goloba. Je potem izdal Goloba? Ali je preprosto, s kančkom oportunizma, kakopak, preprosto izgubil zaupanje v iskrenost prvotnega projekta in mu je bilo dovolj sprenevedanja? Različnost vrednot med strankami je le priročna puhlica. Če sedaj vprašam dve na papirju različni politični stranki, kaj so njune vrednote, bodo v obeh strankah našteli iste ali podobne. Druga zgodba je seveda, kako v praksi sledijo tem vrednotam, toda tudi tu so rezultati podobno porazni. Novak je po svoje potegnil genialno potezo. Že to, da je bil prvi, je konkurenčna prednost. Pritegnil je pozornost celotne slovenske javnosti. Če je bil še predvčerajšnjim neznan politik, je danes postal politični faktor. Ravno tako se mu ne bo treba boriti za ohranitev kandidature v soboškem volilnem okraju z Matejem Grahom, ali s kom drugim iz Svobode s podobnimi cilji. Poleg tega bo kandidiral na listi vzpenjajoče se stranke in ne na listi stranke v prostem padu. Tudi, če ne bo ponovno izvoljen za poslanca, kar si morda intimno niti ne želi, pa bo Logar, ob predpostavki, da bo sestavljal novo vlado, zanj zagotovo poskrbel. Gre za win-win situacijo. Je Novak novi Ciril Pucko slovenske politike? Njegov prestop sicer za zdaj še nima takšnih razsežnosti, ravno tako ne verjamem, da bi bili v ozadju koruptivni dogovori, je pa lahko Novak tisti, ki bo drugim pokazal pot. Tako na nacionalni kot na lokalni ravni. Verjamem, da ga ni gnal zgolj oportunizem, ampak mu je bilo tudi dovolj frakcijskih bojev in sektaštva, političnega vojskovanja zaradi 'brezveznih' funkcij, med tem ko se resnični razvojni problemi kopičijo, razvojni projekti pa ne premaknejo z mrtve točke. Na dolgi rok smo vsi mrtvi je nekoč dejal Marjan Šarec, ampak zakaj bi se potem ubijali že na kratki rok?

alenka-bratušek, obisk, goričko
Gibanje Svoboda MS
Vrata je odpiral zaman. Vsaj tak utrip je prav gotovo začutil na terenu. Od ljudi, ki so ga cukali za rokav.

Vrata je odpiral zaman

Novaka želijo sedaj prikazati kot nedejavnega in tihega poslanca. Res je, v parlamentu se oglaša manj od povprečja, čeprav je nadpovprečno prisoten, a besedičenje v parlamentu enačiti z dejavnostjo poslanca je nerazumevanje poslanskega dela. Novak, pravnik po izobrazbi, ni nastopač, prav tako ni izkušen politik, saj je to postal praktično čez noč, ko je prostore Razvojnega centra Murska Sobota, kjer je deloval kot podjetniški svetovalec, zamenjal s parlamentarnimi sobanami. Na informacijo, da je bil leta 2022 izvoljen, je pravzaprav čakal najdlje. Sprva namreč zaradi računalniške napake, ki je bila odpravljena šele po skoraj dveh tednih od volitev, ni bil med izbranci, ki nas danes zastopajo v parlamentu. Kljub neizkušenosti, je aktivno zagrizel v poslansko delo in prepoznal, kaj je njegova primarna naloga. Pospešiti razvoj domače regije. Slišati je očitek, da je zastavil malo poslanskih vprašanj in pobud. Kot da ni to orodje, ki je praviloma namenjeno opoziciji. Še preveč jih je postavil. Koalicijski poslanci bi morali imeti vzpostavljeno hitro linijo do uradnikov in ministrov, ne pa da so omejeni na postavljanje poslanskih vprašanj. V njegovem repertoarju najdemo 17 poslanskih vprašanj in pobud, od tega se je pod več kot polovico podpisal sam. Doslej si je prizadeval predvsem za geotermijo, soboško bolnišnico, sebeborski zadrževalnik, vzhodno obvoznico in markišavsko cesto. Ni presenetljivo, da ga sodeč po parlametru zaznamujejo ravno besede, kot so soboški, sebeborski in markišavski. Pa ni toliko pomembno, da v zvezi s tem postavlja vprašanja in pobude, ampak da, kdor pozna njegove aktivnosti izven soja žarometov in tretjega programa nacionalke, odpira vrata do odločevalcev vsem regijskim akterjem, ki ga pocukajo za rokav. Najpomembnejše poslansko delo je namreč na terenu, v svojem okraju, ne v državnem zboru ali na sedežu stranke. In upam si trditi, čeprav se javno še ni odzval, da tukaj tičijo razlogi za njegovo na videz nepričakovano slovo od Svobode. Vrata je odpiral zaman. Vsaj tak utrip je prav gotovo začutil na terenu. Od ljudi, ki so ga cukali za rokav. Resnih premikov pri najpomembnejših projektih, na katere je stavil od pričetka mandata, ni bilo. Klub pomurskih poslancev, ki je zaradi koalicijsko-opozicijskih bojev hitro razpadel, je skušal reaktivirati, toda hitro je spoznal, da je mandat, ko imamo zgodovinsko močno regionalno zastopanost v hramu demokracije, izgubljen. Pravzaprav je dejansko povsem vseeno, ali je del vladajoče koalicije, ali v opoziciji, kamor se seli sedaj. Na drugi strani bo lahko vsaj odkrito kritičen, ker do danes je skorajda zmeraj glasoval v sozvočju s svojimi, če izvzamemo nekaj primerov vzdržanosti in podpore pomurskim amandmajem.

ustanovni-kongres-stranke-demokrati, anze-logar
Primož Lavre
rihodnost bo pokazala, ali je tokrat vendarle stavil na pravega konja in ne na trojanskega.

»To je dokaz, da je življenje čudež,« so bile prve besede Novaka za Vestnik, ko smo ga leta 2022 poklicali ob novici, da je prišlo do računalniške napake in je vendarle pristal v državnem zboru. Dokazov o čudežu življenja je doslej dobil že na pretek, usoda pa je verjetno že želela tako, da mu je največji dokaz ravno na poti v času sprejema tako velike politične odločitve. Prihodnost bo pokazala, ali je tokrat vendarle stavil na pravega in ne na trojanskega konja. Do takrat pa bomo priča novi dinamiki v državnem zboru, na katero se bo moral Novak hitro in spretno prilagoditi.

tine-novak gibanje-svoboda anze-logar demokrati prestop komentar analiza