Dr. Fafangel z NIJZ je na torkovi tiskovni konferenci pojasnil, da je epidemija v svetu še vedno v razmahu, vendar ne govorimo o drugem valu, gre le za tako imenovane vrhove. "Vsak dan testiramo zelo učinkovito, trenutno imamo 48 aktivnih okužb, do današnjega dne imamo v tem tednu štirinajst novih primerov. Videli smo, da so ob sproščanju ukrepov, odpiranju meja in pretoku ljudi številke začele nihati, vendar pa jih obvladujemo. Zadnja številka je res nekoliko višja, vendar nas epidemiologov absolutne številke ne skrbijo. Trenda v porastu ne vidimo, če pa bo ta naraščal, bomo svetovali sprejetje različnih ukrepov," je še pojasnil epidemiolog. Dodal je, da jih bolj skrbijo primeri, ki prihajajo iz držav z višjem tveganjem oziroma z rdečega seznama, zato morajo te osebe ostati v karanteni. "Na ta način bosta zdravstveni sistem in epidemiološka služba manj obremenjena, vse skupaj pa bo olajšalo naše ukrepanje in zaščitilo prebivalstvo."
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Vladni govorec je ob tem še dejal, da bo operativna sestava ekipe za covid-19 znotraj vlade proučila morebitne ukrepe za preprečitev novega večjega vala. "Hkrati naj še enkrat poudarim, da ne smemo pozabiti na veljavne ukrepe samozaščite, in sicer nošenje mask v zaprtih prostorih, upoštevanje socialne distance ter higieno kašlja in rok." V Sloveniji še naprej deluje šestnajst testnih kontrolnih točk. "Stvari se dnevno spreminjajo, vendar ne pričakujemo drastičnih poslabšanj, saj se vsi prepoznani primeri izolirajo in natačno spremljajo. Do konca tega tedna pa moramo vseeno zagotoviti dva objekta, enega v vzhodnem, enega v zahodnem delu države, kamor bomo lahko namestili okužene osebe," je še pojasnil Kacin.