Tjaša Zupančič Hartner, vodja oddelka za operativno odličnost v podjetju Varis Lendava, je bila ena od desetih nominirank za inženirko leta 2021. »To je bil poseben izziv, izkušnja, čast in odgovornost za prihodnost. Vseh deset nas je bilo izpostavljenih, česar sicer nismo vajene. Zanimivo je spoznati druge inženirke, ki so ti na neki način podobne,« je izrazila zadovoljstvo in ponos, da jo je podjetje, v katerem je zaposlena, prijavilo za izbor in ji tako pokazalo, da ceni njeno delo. Mariborčanka je od leta 2012 povezana s Pomurjem prek poklica, regija pa ji je domača tudi zato, ker je del sorodstva njenega moža iz Murske Sobote.
V življenju se drži vodila 'usoda ni odvisna od priložnosti, ampak od izbire'. V svoji karieri vedno znova išče nove priložnosti in izzive. Poklicno pot je začela kot zobotehnica, zatem doštudirala biologijo in kemijo ter se odpravila na profesorsko pot. Poučevala je tehnologijo frizerstva. Potem je iskala nove izzive in se prijavila na razpis Zlatarne Celje za zobotehnika demonstratorja in dobila delovno mesto vodje marketinga. Zaradi lastnega napredka se je še enkrat odločila za študijske klopi in na mariborski fakulteti za strojništvo doktorirala z delom Notranja oksidacija mikrolegiranega zlata za medicinske aplikacije. »Sem tip človeka, ki rine z glavo naprej,« se opiše. V razgibani karieri se lahko pohvali tudi s tem, da je s še nekaj somišljeniki odprla prvo start up podjetje v tem delu Evrope. To je podjetje 3Dmed, ki tiska zobne konstrukcije in dela na razvojnih medicinskih projektih. Njeni sodelavci so imeli v Murski Soboti paralelno podjetje in tako je prišla v Pomurje. Ne glede na to, da so se s solastniki podjetja čez čas razšli v viziji, je z regijo ostala povezana. Veliko je namreč sodelovala s Pomursko gospodarsko zbornico (PGZ), tam prišla v stik s takratnim predsednikom Štefanom Sobočanom, ki je ustanovitelj Varisa Lendava, in povabil jo je v svoje podjetje. V Lendavi tako dela sedem let.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Mentorica in predavateljica
Na javnih nastopih v sklopu izbora inženirke leta je večkrat poudarila, kako pomemben pri delu je tim. »Vedno in povsod delam s timom. To je osnova, ki daje navdih, omogoča razmišljanje in drugačne poglede,« meni. Z ožjimi sodelavci v oddelku za operativno odličnost skrbi, da podjetje sledi razvoju, za kakovost in optimizacijo procesov. »Pri razvoju in optimizaciji izdelkov nam glede na smernice dela ne bo zmanjkalo. Vse je usmerjeno v trajnost, ekologijo, digitalizacijo in temu moramo prilagajati naše procese ter razvojne smernice,« pojasni. Pri delu stremi k temu, da upošteva vsako mnenje, se uči poslušati in znati slišati. »Delo z ljudmi mi je največji izziv,« poudari.
Njeno poklicno pot zapolnjuje tudi delo z mladimi. Na ljubljanski zdravstveni fakulteti vodi vaje, izobražuje bodoče laboratorijske zobne protetike na področju materialov in tehnologij. »Predavanja in delo z mladimi potrebujem, saj mi to daje energijo, navdih.« Obenem je tudi mentorica start up podjetja, ki izdeluje individualizirane opornice za dializne bolnike. Poleg vsega naštetega je pri PGZ še predsednica komisije za inovacijsko dejavnost.
Razmerje moči se bo težko izenačilo
Namen izbora, v katerem je sodelovala, je izpostaviti uspešne inženirke in tako tudi navdušiti mlade za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost. Nominiranke naj bi bile zgled mlajšim generacijam deklet in jih pritegnile, da tudi same vstopijo v te sfere. »Mladim je treba pokazati, da inženirstvo ni bavbav. Če bi ga uvrstili na barvno lestvico, bi ga večina mladih deklet umestila verjetno na pozicijo rjave proti sivi, druge poklice pa med oranžne, rumene barve. Vendar to ni res, je le neko prepričanje, ki ga imamo v glavi, in želim si, da bi na to gledali drugače.« Tudi sama dela v tej smeri. Pove, da se s PGZ trudijo, da bi letos organizirali dogodek za dijakinje in dijake, na katerem bi sodelovali inženirki leta 2020 in 2021 ter še nekaj nominirank iz preteklih let. »Predstaviti želimo svoje zgodbe, jih nagovoriti in jim ponuditi možnost, da vprašajo, kar jih zanima,« nam je povedala.
Meni, da se bo razmerje moči med moškimi in ženskami v inženirstvu težko izenačilo, ji je pa nominacija dala zagon in pokazala, v katero smer iti, da se to spremeni. Odgovor je mladim naproti. Treba jih je nagovarjati in navduševati za inženirske poklice. Kako sama to počne? »Mladim želim na vajah predstaviti smisel poznavanja materialov in tehnologij v laboratorijski zobni protetiki. Želim, da spoznajo pomen teoretičnega znanja na praktičnem poklicnem področju,« pove. Obenem teži k temu, da jih nauči, kako iz množice podatkov izbrati dobre članke in prave informacije. »Danes dobiš na internetu vse, vendar je visok odstotek podatkov nepreverjenih, stvar marketinga. Študente bi rada skozi pogovor in analizo nagovorila, naj poiščejo članke, informacije in ugotovijo, ali so tiste informacije prave.« Pri tem pojasni, da njena praksa morda zaradi naglega razvoja čez nekaj let ne bo več prava, zato je njena naloga študentom pokazati pot, po kateri bodo sami znali naprej.
Po vseh obveznostih si Tjaša Zupančič Hartner baterije napolni v naravi in ob poslušanju glasbe, nato pa se spet hitro prepusti vijuganju med službenimi nalogami, kjer veliko truda vlaga v aktivacijo ljudi, ki jo obkrožajo.