Na predlog vlade Marjana Šarca je konec aprila državni zbor potrdil spremembi zakona o dohodnini ter zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katerima je dosegel, da od regresa za letni dopust v višini povprečne plače ne bo treba obračunati dohodnine in prispevkov za socialno varnost. Kar pomeni, da bodo dobili delavci v celoti izplačan znesek, ki bi bil sicer še obdavčen. »Država se s tem ukrepom odpoveduje prihodkom v korist ljudi in podjetij,« so takrat sporočili s finančnega ministrstva. Regres, ki ga morajo delodajalci za tekoče leto izplačati do prvega julija, pa mora biti po določbah zakona o delovnih razmerjih izplačan najmanj v višini minimalne plače, ki v Sloveniji znaša 887 evrov, medtem ko povprečna bruto plača v državi znaša okoli 1700 evrov.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
V tem razponu se bodo gibali tudi izplačani zneski letošnjega regresa. Tisti, ki so letos regres že prejeli, bodo dobili vrnjeno že plačano akontacijo dohodnine in preveč obračunane prispevke za socialno varnost. Tudi v sindikatih so izrazili pričakovanje, da bodo letos delodajalci zaposlenim izplačali višji regres kot v preteklih letih. »Sami so povedali, da bi dali delavcem več, če bi država pobrala manj, zdaj imajo priložnost, da to tudi dokažejo,« je ob prvomajski proslavi v Murski Soboti povedal izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko.