»Z današnjim dnem stopamo v novo etapo našega skupnega življenja z #COVID19. V veljavo je stopil konec razglasitve epidemije, v soboto pa smo uradno deaktivirali državni načrt zaščite in reševanja, ki je bil aktiviran 13. marca, dan po razglasitvi epidemije COVID-19 v Sloveniji,« je uvodoma povedal vladni govorec. »Uspelo nam je skupaj in samo skupaj smo močnejši,« je še poudaril.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Aktivnosti so umirili
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan pa je potrdil, da je v soboto zaprl državni načrt zaščite in reševanja. »To pomeni, da smo v določeni meri umirili naše aktivnosti. Na osnovi analize bomo dopolnili obstoječi državni načrt pripravljajo poročilo in na osnovi tega poročila in analize, bodo dopolnili državni načrt,« je razložil. Zaloge zaščitnih sredstev bodo posredovali v blagovne rezerve.
Čaka nas drugačen način življenja
Minister za zdravje Tomaž Gantar je dejal, da nas čaka drugačen način življenja in poudaril, da bolezen covid - 19 še ni premagana, saj še nimamo zdravila ali cepiva. Ukrepi v določenih primerih tako veljajo naprej. Tudi v nadaljevanju moramo upoštevati higieno kašlja, umivanja rok, v določenih primerih uporabljati zaščitne maske in upoštevati ohranjanje razdalje. Intenzivno bodo nadaljevali tudi s testiranjem vseh, ki bodo kazali znake možne okužbe s Covid-19. V primeru ponovitve epidemije, pa bodo s prilagoditvami poskušali doseči, da omejevalni ukrepi ne bodo tako strogi, predvsem pa ne bodo nastajale tudi gospodarske posledice, ki so mnoge naše prebivalce potisnile v življenjsko stisko. "Soočili smo se z eno hujših epidemij, ki je terjala mnoge žrtve. Z vašo pomočjo in hitrim ukrepanjem smo velik del prebivalstva pred epidemijo zaščitili ter uspeli reorganizirati ključne sisteme za obvladovanje covid-19," je še dejal.
Pripravljajo se tudi na morebitno ponovitev epidemije. "Čas moramo izkoristiti za pripravo najbolj ranljivih sistemov - zdravstveni sistem in domovi za starejše občane," je poudaril. V Domovih za starejše bodo tako poskušali zagotoviti višje standarde glede kadrov, izobraževanja. Poskušali pa bodo zagotoviti tudi negovalno bolnišnico.
Maske ostajajo obvezne
Ukrepe Slovenije je zelo pozitivno ocenila tudi Evropska komisija, ki Sloveniji tudi zaradi njih, napoveduje možno hitro okrevanje, s katerim bi lahko že drugo leto zrasli skoraj na pred krizno raven.