Vence sta položili ukrajinska in gruzijska delegacija. "To je bila, je in bo naša skupna zmaga," je bil jasen ukrajinski veleposlanik Mihajlo Brodovič in dodal, da je v drugi svetovni vojni umrlo med osem in deset milijonov Ukrajincev, ki so pred Hitlerjevim nacizmom pomagali rešiti Ukrajino, Evropo in svet.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
"Toda priborjene svobode takrat niso doživeli vsi narodi. Sovjetska zveza je osvobodila in nato zasužnjila osrednji in vzhodni del celine. Ustvarila je prikladno poimenovano socialistično taborišče in ga razmejila z železno zaveso od svobodnih držav. Zaradi žametnih revolucij, v času 80. in začetku 90. let, je železna zavesa končno padla. Šele lani pa je dolgo pričakovani veter sprememb odpihnil tudi tančico birokratske zavese. Na podlagi sklepa Evropskega sveta je lani junija začela veljati liberalizacija vizumskega režima za državljane Ukrajine v evropskem schengenskem območju. To je bil za nas zgodovinski dogodek, ki je označil našo dokončno vrnitev v enoten evropski civilizacijski prostor,"je dejal ukrajinski veleposlanik Mihajlo Brodovič ob dnevu spomina in sprave, ki ga praznujemo po večini evropskih držav. 8. maja 1945 je namreč nemška vojska kapitulirala, 9. maja pa je bilo razglašeno premirje.
Druga svetovna vojna je bila najhujša vojna v zgodovini. V njej se je, kot je dejal predstavnik Ukrajine, množica človeških in nacionalnih tragedij združila v epsko sliko, ki nas še vedno pretrese, čeprav je minilo že več kot sedem desetletij. Življenje je izgubilo 65 milijonov ljudi po vsem svetu.
"Gre za to, da generacijam, ki so sedaj in ki bodo, ne pustimo pozabiti spomina na dogodke leta 1945 in v času druge svetovne vojne. Na naših tleh je žal umrlo veliko vojakov Rdeče armade, ki so darovali svoje življenje zato, da imamo mi danes svobodo. In tega slovenski narod ne sme in ne bo nikoli pozabil," je dejal murskosoboški župan Aleksander Jevšek in dodal, da je spomenik, ki ga na Trgu zmage obnavljajo, hkrati tudi opozorilo, da se grozote iz druge svetovne vojne nikoli več ne ponovijo.