Dva največja vinarja - Radgonske Gorice in Puklavec Family Wines sta s trgatvijo v svojih vinogradih začela med 15. in 20. avgustom. Podobno je bilo tudi pri zasebnikih. Tako je pretežni del zgodnejših sort že pobran. V tem, oziroma naslednjem tednu pa bodo pospravili še pozne sorte – laški in renski rizling ter šipon. Organizator pridelave grozdja pri zasebnikih in kupec grozdja za Radgonske gorice je KZ Radgona. Kot so nam povedali v zadrugi, je letošnji pridelek večji od lanskega, saj vinogradov ni prizadela pozeba. Tudi kakovost je primerljiva s prejšnjimi leti. So pa bili stroški pridelave zaradi pogostih padavin višji od prejšnjih nekaj let. Kakovost je zato v veliki meri odvisna od pravočasnega opravljanja zaščitnih ukrepov. Čeprav bo grozdja več, o odkupljenih količinah pred koncem trgatve poznejših sort še ni mogoče govoriti. Pogoji odkupa in plačila se v primerjavi z lanskim letom niso spremenili. Tudi letos bodo, tako kot nekaj let vinarji, stimulirali kakovost grozdja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Pogodbeni partner za odkup grozdja Puklavec Family Wines je KZ Ptuj. Pogodbeni odkup poteka normalno. V tej kleti z letošnjem letom zaključujejo sodelovanje s KZ Ptuj. Zaradi prestrukturiranja proizvodnje vin so se odločili, da bodo v naslednjem letu odkupovali grozdje na podlagi sklenjenih individualnih pogodb z vinogradniki in to s tistimi, ki imajo ustrezen sortni izbor in kakovost. Teh je okrog 65 odstotkov.
Na levem bregu Mure se je trgatev zdaj komaj dobro začela, čeprav se bo verjetno končala že sredi septembra. V Prekmurju, oziroma Lendavskih goricah je letos problem prodaja grozdja. Edini kupec ostaja KZ Lendava. Bistveno manjše je povpraševanje po grozdju s strani zasebnih vinarjev in avstrijskih kupcev. Ti so v lanskem letu v Lendavskih goricahodkupili kar nekaj grozdja, saj so ga potrebovali kot dodatek k svojemu moštu zaradi višje vsebnosti kislin.