Mladi zdravniki Slovenije so pojasnili, da se maske v javnosti uporabljajo zlasti zaradi zmanjševanja prenosa virusa od posameznikov, ki še niso razvili simptomov okužbe. "Z nošenjem mask ščitite v prvi vrsti druge. Če jo nosijo drugi, ščitijo vas. Če jo nosimo vsi, ščitimo drug drugega," so zapisali. Če torej masko pravilno uporabljamo, se zmanjša dotikanje obraza z rokami, s čimer ščitimo sebe. Kljub nošenju mask pa moramo upoštevati še vsa druga pravila o higieni in omejitvi stikov.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
V literaturi, ki so jo Mladi zdravniki Slovenije pregledali, je zapisano, da so tudi iz blaga sešite maske boljše, kot če jih ne bi nosili. Nošenje tako kirurške kot doma izdelane maske namreč bistveno zmanjša prehajanje mikroorganizmov iz uporabnika na okolico, čeprav je kirurška maska pri tem trikrat bolj učinkovita.
Pri nošenju maske iz blaga je pomembno, da jo namestimo in odstranimo z obraza le s čistimi rokami, maska pa mora popolnoma prekriti območje ust in nosu, pri čemer mora spodnji del maske segati pod brado, zgornji del pa mora pokriti koren nosu. "Ko si masko namestimo, se je več ne dotikamo. Ko pa je blago že vlažno, moramo masko zamenjati. Prati jo moramo na visoki temperaturi, ko se posuši, pa jo moramo zlikati z vročim likalnikom," so pojasnili.
Doma izdelane maske so primerne le za splošno javnost in ne za zdravstvene delavce, ki so v vsakodnevnem stiku z bolniki. "Maska iz blaga le deloma preprečuje kapljični prenos iz okuženih posameznikov, tudi v smernicah uradnih organizacij zato ni navedena. Ker pa vsaj delno deluje, svetujemo vsem, naj ob nujnih izhodih od doma nosijo masko, četudi iz blaga, prav tako naj upoštevajo vse druge predpisane ukrepe," so še zapisali Mladi zdravniki Slovenije.
O napotkih, ki jih zdravnik Siuka svetuje prebivalstvu, pa smo poročali tu.