Dvajset občin s seznama ima romskega svetnika, dodatnih pet občin na seznamu, na katerem je po novem tudi Občina Šalovci, pa ima evidentirana romska naselja. Med občine upravičenke do omenjenih sredstev so bile poleg šalovske občine dodane še občine Brežice, Ivančna Gorica, Ribnica in Škocjan.
Dodane občine so tako po zakonu o lokalni samoupravi prepoznane kot občine z romskim prebivalstvom in so zato dolžne zagotoviti pravico Romom do predstavnika v občinskem svetu.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Med pomurskimi občinami so na seznamu poleg občine Šalovci tudi občine Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Kuzma, Lendava, Murska Sobota, Puconci, Rogašovci, Tišina in Turnišče, sicer pa so na tem seznamu še občine Črnomelj, Grosuplje, Ivančna Gorica, Kočevje, Krško, Metlika, Novo mesto, Ribnica, Semič, Šentjernej, Škocjan in Trebnje.
Kot je zapisano v 20.a členu ZFRO, se občinam, ki imajo evidentirana romska naselja, iz državnega proračuna zagotovijo sredstva za sofinanciranje uresničevanja ustavnih pravic stalno naseljene romske skupnosti. Sredstva se bodo naštetim občinam za vsako proračunsko leto zagotovila v višini 3,5 odstotka primerne porabe občine. Omenjena sredstva se bodo občini nakazala v dveh obrokih, in sicer do 20. marca in do 20. septembra tekočega leta, še piše v členu.