Generalna sekretarka sindikata Karmen Leban pravi, da so dosegli sprejetje kompromisnega predloga, na podlagi katerega je bila podpisana nova kolektivna pogodba, ki bo v veljavi naslednja štiri leta. »V vsakem primeru je sedaj urejen delovnopravni položaj zaposlenih,« pravi. Pred podpisom pogodbe se je najbolj zatikalo okoli vprašanja plačila presežnih ur. Tako bodo morali sedaj delodajalci v prvih šestih mesecih zakonsko določenega referenčnega obdobja delavcem za presežne ure izplačati 30 odstotkov več od urne postavke osnovne plače, če bodo to storili po tem času do izteka referenčnega obdobja, bodo morali plačati 45 odstotkov več, če pa bodo to storili po izteku referenčnega obdobja, bodo morali delavcem plačati 50 odstotkov več od urne postavke osnovne plače.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Že jeseni bodo v sindikatu začeli tudi s pogajanji za dvig plač. »Zahteve bomo postavili na podlagi analize letošnje sezone, pri tem bomo pogledali, koliko ur je bilo oddelanih in kolikšne prihodke so imela podjetja, saj so plače zaposlenih v turizmu porazno nizke.«
Zadovoljstvo nad podpisom pogodbe je izrazil tudi predsednik Turistično-gostinske zbornice Slovenije Andrej Prebil: »Gre za pomemben socialni sporazum, ki smo ga usklajevali več mesecev in je nujen za nadaljnji razvoj panoge in konkurenčnost na zahtevnem turistično gostinskem trgu. Nova kolektivna pogodba bo pripomogla k boljšim razmeram v omenjenih panogah, po pogajanjih pa je bil hkrati dosežen temeljni cilj, da bo na sistemski ravni zagotovljena celovita ureditev v ciljni smeri k višjemu vrednotenju dela in višja kakovost storitev v gostinstvu in turizmu.«
Preberite še:Turizem: kljub rekordom še naprej katastrofalne plače