Osnovna šola Cankova je koordinatorica 15-mesečnega projekta, v katerem sodelujeta še partnerski šoli iz Poljske in Turčije. Projekt je namenjen učencem med 12. in 15. letom starosti, ki jih zanimajo okoljske teme, ki jim je mar za prihodnost in za to, kaj se dogaja z našim planetom. Cilj projekta je zato varovanje okolja in boj proti podnebnim spremembam s vključevanjem zelenih praks ter razvoj ključnih kompetence udeležencev, glavni poudarki pa so na problemih zavržene hrane, rabi energije in vode ter odpadkih.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
V sklopu projekta, v katerem cankovska šola sodeluje z dvajsetimi učenci, se partnerji srečujejo v skupnih spletnih učilnicah ali digitalno ustvarjenih okoljih, aktivnosti projekta pa so vezane na več različnih tematskih sklopov, torej zavrženo hrano, energijo in vodo, odpadke in podnebne spremembe. "Želimo si, da bi v pretirano potrošniški družbi našli pravo ravnovesje med potrebami in porabo ter predvsem razmislili o naših vsakodnevnih navadah. Pri tem ni nujno, da se nam življenje bistveno spremeni, lahko pa z majhnimi koraki in skupaj naredimo življenje. Z ozaveščevalnimi akcijami, izdelavo plakatov in lastnim ravnanjem v projektu opozarjamo, da nehajmo onesnaževati in raje ukrepajmo," tako koordinatorica projekta.
Ena od aktivnosti projekta so tudi mednarodne izmenjave oziroma mobilnosti, na vsaki bo podrobneje obravnavana ena od tematik. Cankovski učenci so prvo mobilnost izvedli na poljski šoli v Varšavi, glavna tema, ki so jo obravnavali, pa je bil problem zavržene hrane. V približno enem tednu so si tako med drugim ogledali Kopernikov center v Varšavi, kjer so izvajali različne poskuse, pa mesto Varšava, z vlakom so se odpravili še na izlet v Krakov, kjer so na univerzi izvajali poskuse, nato so si mesto še ogledali. Učenci so izdelovali plakate v digitalni obliki, elektronske knjige za manj zavržene hrane ter prehod na eko prijazno šolo. Ves teden so v trajnostno vrečko zbirali tudi odpadke, iz katerih so nato ustvarili trajnostni spominek.
Ker je cilj projekta varovanje okolja, so sodelujoči že pred, med in sedaj po mobilnosti pozorni na svoja ravnanja in sledijo zelenim praksam. Ker so želeli biti okolju prijazni, so za pot na Poljsko izbrali javni prevoz oziroma vlak, kamor so potovali cel dan, vmes so opravili še menjavo vlakov in metrojev v Varšavi, vendar je bilo to svojevrstno doživetje. "Tudi v Varšavi smo potovali le s tramvaji, avtobusi ali podzemno železnico, veliko smo prehodili tudi peš."
Poleg omenjene izmenjave bosta potekali še dve, naslednja enotedenska že na cankovski šoli od 26. marca dalje, ko bodo prišli v goste učenci in učitelji iz Poljske in Turčije. Na tej mobilnosti bo poudarek na varčevanju z energijo in vodo, v sklopu tega tedna pa bodo na Cankovi pripravili še javno prireditev za vse občane. "Nato nas konec maja čaka še odhod v Turčijo v mesto Belikesir z okolico," je dodala Hajdinjakova.
Več o projektu ter vtisih učencev in učiteljev pa v prihodnji številki Vestnika.