Ada Lovenjak je obetavna glasbenica, ki je osem let igrala violino in obiskovala glasbeno šolo. Lani spomladi, ko je pouk potekal na daljavo, se je po šolskih obveznostih sproščala s tem, da se je začela učiti igranja na ukulelo. Na svetovnem spletu je iskala napotke in nasvete, kako se lotiti učenja, igrala akorde in tako pilila svoje znanje. »Videla sem videoposnetek, v katerem je igral Jake Shimabukuro, eden najboljših igralcev ukulel. Igral je tako dobro, da sem se začela učiti pesem, ki jo je izvajal, in po treh mesecih mi je uspelo. Posnetek sem nato objavila na instragram profilu, ker sem želela spremljati svoj napredek. Odziv je bil zelo pozitiven, zato sem nadaljevala,« pripoveduje bodoča dijakinja drugega letnika Gimnazije Vič. Z družino namreč med šolskim letom živi v Ljubljani, ob koncih tedna in med počitnicami pa v Gornji Radgoni.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Jernej Šavel: "Tü pa zaj je fse, ka mamo"
Pomurska glasbena scena skozi oči Nike Zorjan, Jerneja Šavla in Sandija Horvata Sunnyja.
Prvo ukulelo je dobila za rojstni dan, sedaj je ponosna lastnica že petih instrumentov. To majhno glasbilo jo je pritegnilo, ker ima štiri strune kot violina, velikost pa omogoča, da ga lahko vzame s seboj kamor koli. Ukulele so različnih velikosti in iz različnih materialov, vse to pa vpliva na to, kakšen zvok oddajajo. »Jaz imam najraje velikost tenorja, ker ima malo večji razpon. Sicer pa igram na ukulelo iz pravega lesa, največ na tisto iz akacije, saj je potem zvok bolj odmeven. Je pa lahko instrument sestavljen tudi iz dveh vrst lesa, laminata, lahko je plastičen,« našteje različne možnosti.
Prvi nastop
Igra od popa do klasike, saj kot poudari, se lahko na ukulele igrajo vse glasbene zvrsti. »To se mi zdi najbolj posebno pri tem glasbilu. Menim, da se ga lahko nauči igrati vsak, kajti lahko igraš čisto preproste tehnike, lahko pa postaneš pravi virtuoz,« pove Prekmurka, njena starša namreč prihajata s Cankove. Obenem pristavi, da za učenje tega glasbila ni nujno glasbeno predznanje, a znanje teorije pomaga.
Maja je nastopila na UkuleLentu, ki so ga pripravili v sklopu festivala Lent. »Tja so me povabili, da zaigram. Bilo je prijetno, spoznala sem tudi slovenski ukulele orkester in dobila pozitivne odzive. Do mene je pristopila neka gospa in mi dejala, da je bil nastop zelo lep, in to mi je vlilo še več motivacije za naprej,« poudari Ada Lovenjak. Po svetu je »ukulele gibanje« bolj popularno kot pri nas, ogromno je tudi skupin. Mladi glasbenici je posebej všeč britanski ukulele orkester, ki veliko potuje po svetu, njegovim aktivnostim sledi tudi na družbenih omrežjih.
Navdušiti želi čimveč ljudi
Sama si je na instragramu nadela ime Ukulada. »Uku je krajše ime za ukulele, L ponazarja začetnico priimka, dodala pa sem še svoje ime,« opiše. Njen profil je postal aktiven lani poleti, počasi pridobiva sledilce in objavlja videe igranja na ukulele, saj želi navdušiti čim več prijateljev in drugih ljudi.
»Glasba mi veliko pomeni, saj se z njo ukvarjam že od malih nog. Vsak dan skušam čim več igrati, saj se lahko tako izboljšam, obenem pa pri tem zelo uživam,« pove Lovenjakova. V prihodnje želi ustvariti tudi lastne skladbe. Nekaterih poskusov se je že lotila, tako kot tudi priredb znanih pesmi. Pritegnila jo je skladba Beatlesov While my guitar gently weeps, ki je po njenih besedah tudi popularizirala ukulele. »Po tistem, ko je prej omenjeni Shimabukuro objavil video, kako izvaja to pesem, je vedno več ljudi po svetu igralo ukulele.«