V Gornji Radgoni so vsak torek v avgustu potekale ustvarjalno-izobraževalne delavnice. Vodila jih je domačinka, mlada likovna pedagoginja Nana Irgolič, ki svojo kreativnost združuje s trajnostnim načinom življenja. Vsaka delavnica je imela svojo temo in na vsaki so otroci ustvarjali na trajnostni način s stvarmi, ki jih imamo doma in ki čakajo, kot je rekla Irgoličeva, da dobijo svojo priložnost. Ob našem obisku so se učili šivanja, pri tem so uporabili stare niti, perlice, odpadno blago in prejo. »Želim, da se otroci ob ustvarjanju vsakič česa naučijo. Tako smo se recimo na prejšnji delavnici učili o oblikah in pomenu barv ter izdelovali pisane kolaže iz odpadnega tekstila, kartona in papirja, tudi o pomenu naših morja, odpadkih, ki so v njem, in kako ti vplivajo na tam živeče živali, smo že debatirali in izdelovali mavrične morske mreže iz mrežastih vrečk od sadja, perlic, žic in drugega. Na prvi pa smo izdelovali ptice iz starega kartona in se pogovarjali o njihovem pomenu v našem okolju. Pomembno je, da z materiali, s katerimi ustvarjamo, ne bremenimo okolja in z umetninami ne puščamo dodatnih odpadkov,« pove.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Delavnice so prvič potekale lani avgusta in so primerne za otroke od 5 do 12 let. Letos so se jih udeleževali tudi mlajši otroci, ti so ustvarjali ob pomoči mamic. »Stvar je še sveža in jo moramo še promovirati, tudi s šolami se moramo povezati in privabiti čim več otrok. Zdi se mi, da se z ustvarjanjem otroci lahko poistovetijo z okoljem, kjer živijo, in na ta način lažje potem sprejemajo neke odločitve, v tem primeru predvsem o odpadkih. Poleg tega vidijo, s čim vse lahko ustvarjamo, da to nista samo papir in čopič, ampak da lahko kar koli, kar najdemo doma, postane ustvarjalni material.« Poleg šivanja so se ob našem obisku naučili izdelave štampiljk iz odpadnega materiala – kartona, ovoja z mehurčki in vrvi različnih vzorcev in debelin. Na ta način se otroci seznanijo tudi z različnimi teksturami in oblikami.
Tudi o pomembnih družbenih temah
Irgoličeva je pred kratkim odprla svoje podjetje, ki sliši na ime Naná. Njena prvotna dejavnost je popravilo vintage oblačil z vezeninami, ustvarja tudi šivane slike in drugo, ker pa od nekdaj rada dela z otroki, načrtuje delavnice tudi v prihodnje. Z novim šolskim letom bo prek zavoda Rastišče izvajala delavnice na OŠ Gornja Radgona, razmišlja pa tudi, da bi izvajala individualne delavnice za otroke, ki jih take stvari zanimajo. »Verjamem, da je dosti otrok, ki bi jim bilo to zelo zanimivo. Ni samo to, da ustvarjaš, ampak se predvsem naučiš novih veščin, npr. si znaš prišiti gumb ali popraviti oblačila. Zdi se mi zelo pomembno, da otroke naučimo veščin za življenje, in če je to prek takih kreativnih stvari, še toliko bolje. Na ta način se tudi domišljija zelo razvija.« Ob veščinah pa se ji zdi pomembno še, da se z otroki začne pogovarjati o pomembnih družbenih temah na način, ki je njim blizu in bolj razumljiv kot predavanja.