Na vrtu Društva slovenskih pisateljev v Ljubljani so predstavili prototip prvega slovenskega pesmomata, ki ga njegovi snovalci imenujejo pesniška mašina. Ta za en evrski kovanec natisne in prebere izbrano pesem. Na voljo je že 200 pesmi več kot 50 slovenskih pesnic in pesnikov, seznam pa še dopolnjujejo, obetajo se tudi prevodi, je na včerajpnji predstavitvi dejal eden od snovalcev Igor Divjak.
Pesmomat ponuja tako poezijo za odrasle kot otroško poezijo. Trenutno še ne ponuja pesmi pomurskih pesnikov, najdemo pa lahko pesmi Cvetke Bevc, ki je rojena na Koroškem, a živi in ustvarja v Murski Soboti, ter Klarise Jovanović, Ptujčanke, ki živi v Lendavi. "Vsekakor pa bomo vključili tudi pesmi pomurskih pesnikov in pesnic," je za naš medij povedal Igor Divjak.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Idejno so ga poleg Divjaka, sicer urednika portala Društva slovenskih pisateljev Vrabec Anarhist, zasnovali pisateljica in antropologinja Luna J. Šribar, Katja Petrin Dornik, ki se podpisuje kot kreativna direktorica in arhitektka, ter slikarka Mojca Fo, ki je poskrbela za zunanjost avtomata. Ta je zaživel v delavnici mojstra Josa - Jožeta Zajca.
Za delovanje pesmomata so poskrbeli na Fakulteti za računalništvo in informatiko. Kot piše v sporočilu za javnost, je srce pesmomata sprogramiral študent Luka Galjot pod mentorstvom profesorjev Boruta Batagelja in Franca Soline. Pesmomat omogoča tudi, da si uporabnik izbrano pesem prek QR kode prenese na mobilni telefon.
Pesmomat bo med drugim potoval po Slovenski pisateljski poti (SPP). Kot je za naš medij povedal Igor Divjak, bo pesmomat potoval tudi po Pomurju. Načrta, kje in kdaj si bomo v naših koncih lahko natisnili pesmi slovenskih avtorjev, zaenkrat še nimajo, najprej pa se bo pesmomat podal v Idrijo, Koper, Trst in Kranj – tam bo poezije željnim na voljo 3. decembra na ta veseli dan kulture.
Izdelavo prototipa pesmomata je omogočila Mestna občina Ljubljana, projekt je sofinanciralo tudi ministrstvo za kulturo. Denar, zbran v prvem letu delovanja prototipa, bodo namenili za avtorske honorarje pesnikom in pesnicam in za delovanje portala Vrabec Anarhist.