V zvoniku cerkve je nastanjena druga največja porodniška skupina navadnega netopirja na območju Krajinskega parka Goričko. Lani so našteli kar 220 netopirk. Netopirski iztrebki, ki jih imenujejo netopirsko gvano, ti nočni sesalci izločajo v precejšnji količini. Znano je, da je gvano zelo kakovostno gnojilo, kar potrjujejo izkušnje vrtnarjev. Gre za eno najbolj hranljivih gnojil naravnega izvora.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
Čiščenje gvana edinega sesalca na svetu, ki je sposoben aktivno leteti, je trajalo tri ure, je povedal vodja Gregor Domanjko, ob njem pa so to opravili še štirje sodelavci iz javnega zavoda (JZ) Krajinski park Goričko: »Za navadne netopirje je značilno, da si za zatočišča in kotišča zbira podstrehe in zvonike cerkva. Večje skupine netopirjev ujamejo večje število žuželk in seveda iztrebi več kakcev.« Zato v zatočiščih, kjer je večje število netopirjev, gvano odstranjujemo vsako leto ali vsako drugo leto. Tudi z namenom, da jih ljudje morda ne bi preganjali zaradi njihove prisotnosti ali gvana: »Kljub temu, da gre za zelo koristne živali, saj lahko en netopir v eni noči ujame tudi po 3.000 žuželk velikosti komarja. Ob tokratni akciji smo odstranili približno 20 kg gvana. Gvano netopirjev je kot gnojilo zelo učinkovito, saj vsebuje veliko dušika, fosforja in kalija.«
Prostovoljci in člani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) so še obnovili star travniški visokodebelni sadovnjak v Spodnjem Kocjanu pri Kapelskem Vrhu v Slovenskih goricah. Namen obnove oziroma pomladitve dreves in odstranitve bele omele iz njih, je izboljšati življenjski prostor za smrdokavro, ki gnezdi v duplih starih dreves v takšnih sadovnjakih, je povedal Gregor Domanjko.
Decembra so zaposleni v JZ Krajinski park Goričko gvano odstranili tudi v cerkvi pri Gradu in v kapeli v Vučji Gomili.