Po burnih volitvah v svet Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti (PMSNS), ki so odnesle dolgoletnega predsednika in poslanca madžarske narodne skupnosti Ferenca Horvatha, se je zdelo, da se bo stanje umirilo z imenovanjem Dušana Orbana za predsednika. Predsednik šalovske madžarske narodne skupnosti in prej eden od dveh Horvathovih podpredsednikov v krovni organizaciji je namreč na konstitutivni seji prejel soglasno podporo sveta PMSNS, toda hitro so se začele pojavljati razpoke. Lani je eden od Orbanovih podpredsednikov, Teodor Varga, zaradi nesoglasij s predsednikom odstopil, Orban pa se je ob tem še zapletel v spor z lendavsko občino oziroma županom Janezom Magyarjem, tudi vplivnim članom sveta PMSNS. Ravno odnosi z osmimi člani sveta iz lendavske narodne skupnosti so očitno najbolj skrhani, a prepad med predsednikom in svetom je v resnici še večji.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
»Madžarsko skupnost vodi po domače«
Čeprav je Orban ob zadnji seji sveta lendavski občini vendarle nakazal dobrega pol milijona evrov madžarskega denarja za obnovo vrtca v Čentibi, kar je bilo jabolko spora med njim in Magyarjem, se odnosi niso kaj prida izboljšali. Ne nazadnje PMSNS še do danes nima sprejetega proračuna za letos. Kot pravi Štefan Varga, eden od članov sveta PMSNS iz lendavske narodne skupnosti, je svet PMSNS povsem odrezan od vpliva na delovanje madžarske skupnosti. Če so prej odločitve, še posebej investicijske, projektne in takšne, ki so povezane s precejšnjimi sredstvi, sprejemali v okviru sveta in za to ustanovljenih odborov, gre zdaj več ali manj vse mimo njih in odločitve sprejema samovoljno Orban. »To ni madžarski denar, ampak prekmurski, ki ga dajeta obe vladi za tukaj živeče ljudi,« poudarja Varga in dodaja, da si želijo le, da se ta denar porabi smotrno in gospodarno, da imajo vsi nekaj od tega, ne le ozek krog ljudi okoli predsednika sveta PMSNS. Največ odprtih vprašanj je povezanih z vzorčno kmetijo Banuta in dolgovaškim dijaškim domom, vprašljivih pa je še veliko nepremičninskih poslov, nenavadnih transakcij in kadrovskih odločitev, ki jih je vse podpisal Orban.
Očitajo mu tudi nepotrebno najemanje premostitvenih kreditov, o čemer so bili svetniki obveščeni šele po izvršitvi, ob tem da mu je Horvath ob primopredaji na računu PMSNS pustil skoraj dva milijona evrov. Vse domnevno sporne zadeve naj bi preverila napovedana revizija poslovanja PMSNS, ki bo izvedena še letos. Zanimivo, Orban je ob začetku mandata zavrnil izvedbo revizije, ki bi pregledala preteklo poslovanje, zdaj pa se ji ne bo mogel izogniti, ko bo v glavni vlogi sam. »Naj se sumi potrdijo ali ovržejo,« pravi Tomi Horvat, ravno tako član sveta iz lendavske narodne skupnosti, ki ji tudi predseduje. Podobno kot Varga pravi, da svetniki PMSNS ne dobijo nobenih odgovorov in da Orban skupnost vodi »po domače«, čeprav ne gre za neko majhno društvo. V igri so milijoni, kopica zaposlitev in projektov, solastništvo več zavodov in popolno obvladovanje družbe Minta, kjer ima direktor Milan Varga tudi povsem zvezane roke. »Nočemo iskati napak, želimo le, da se dela pravilno in normalno,« poudarja Horvat, ki tako kot svetniški kolega Varga pričakuje, da bo revizija nalila čistega vina in prekinila obstoječe prakse.
Pričakuje jo z odprtimi rokami
Orban na drugi strani trdi, da gre za povsem običajno revizijo, ki jo v skladu z zakonom morajo izvesti, zahteve članov sveta glede področij revizije pa zavrača kot nesmiselne in nerazumne. »Ne vidim potrebe, da bi se pregledoval projekt, ki ga je odobrilo kmetijsko ministrstvo in zanj že izplačalo sredstva,« pravi glede projekta vzorčne kmetije Banuta in zatrjuje, da se revizije ne boji. Prav nasprotno. »Pričakujem jo z odprtimi rokami. Če se najdejo kakšne nepravilnosti, se bodo odpravile v korist madžarske skupnosti. Ničesar pa ne prikrivam,« je jasen šef sveta PMSNS, ki je kritičen do članov sveta iz lendavske skupnosti. »Očitno se še niso sprijaznili, da predsednik sveta ne prihaja iz njihove občine, zato sem priča metanju polen pod noge. Vse z namenom oteževanja in onemogočanja delovanja PMSNS,« meni Orban. A glede na blokado proračuna in soglasno izglasovano izvedbo revizije, Orban očitno več ne obvladuje sveta, zato so v bližnji prihodnosti povsem možni tudi kakšni drastični pretresi na čelu krovne organizacije pomurskih Madžarov.