Nedavno, v poletni vročini, je Nacionalni inštitut za biologijo opravil junijsko vzorčenje voda. V Podgradu so cianobakterije že prekrile površino vode, tudi v Ledavskem jezeru so v velikem številu prisotne in pojavljajo se vrste, ki so lahko strupene. V teh vodah odsvetujejo kopanje in pitje vode za živali. Vzorčenje je bilo opravljeno tudi v kamešnici v Borecih, kjer cianobakterij niso zaznali.
Spomnimo, da so cianobakterije posebna skupina bakterij, ki izvajajo fotosintezo in proizvajajo kisik. Vsebujejo klorofil in specifična barvila, ki jim dajejo modrozeleno ali škrlatno obarvanost. Cianobakterije v svojih celicah proizvajajo snovi, ki jim pomagajo preživeti, in številne so koristne, nekatere pa so lahko strupene. Tako imenovani cianotoksini se lahko po strupenosti primerjajo s strupom zelene mušnice ali kobre. Kot navajajo pri inštitutu, v okolju ni dovolj visokih koncentracij za akutno zastrupitev ljudi, so pa lahko strupene cianobakterije nevarne za živali.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
Nasveti, kako se izogniti nevarnosti
Nacionalni inštitut za biologijo svetuje, da v vodah, kjer so prisotni cianotoksini ne plavate, ne čolnarite in ne izvajate drugih vodnih športov, ne dotikajte se gošče, ki plava na površini, ne lovite rib in uživajte rib, ulovljenih na takšnih območjih. Če ste bili v stiku z jezersko vodo, se umijte s čisto vodo.
Domačim živalim preprečite, da pijejo vodo iz jezera, plavajo in se igrajo v vodi, si ližejo dlako po stiku z vodo, uživajo živali, najdene v ali v bližini vode, ližejo kamne, najdene v ali ob vodi. Če so bile domače živali kljub vsemu v vodi, jih čim prej umijte s čisto vodo.