vestnik

V Lendavi o izobraževanju beograjskih in prekmurskih Romov

Jože Gabor, 14. 10. 2022
Jože Gabor
V Lendavi so govorili o izobraževanju Romov.
Aktualno

Ljudska univerza Lendava in Občina Lendava sta ta teden gostili predstavnike Centra za obrazovanje Braća Stamenković iz Beograda, s katerimi so govorili o izkušnjah pri izobraževanju Romov in vključevanju teh v lokalno okolje v Sloveniji in Srbiji.

Tatjana Radović, ki je v srbskem izobraževalnem centru psihologinja in šolski koordinator projektnih aktivnosti, je povedala, da je njihova šola ena največjih osnovnih šol za izobraževanje odraslih v Srbiji. »V Beogradu je takih šol pet, v Srbiji pa trideset. Na naši šoli na območju Beograda, ki mu pravimo Slavija, se vsako leto izobražuje do 620 učencev, od tega je okoli 95 odstotkov Romov. V enem šolskem letu lahko učenec na naši šoli zaključi dva razreda. Na šoli je 34 oddelkov,« je opisala. Med učenci  so tudi talenti, še posebej na področju glasbe in športnih aktivnosti. Tudi taki, ki so potem končali izobraževanje na glasbeni šoli na Dunaju. Nekateri nadaljujejo po končanem izobraževanju na njihovi šoli z izobraževanjem na strokovnih šolah, precej se jih zaposli v komunalnih podjetjih, kar je danes v primerjavi z denimo učiteljskim poklicem v Beogradu, dokaj dobro plačano delo. »Izobraževanje poteka na šoli, pa tudi v romskih naseljih v za to prirejenih kontejnerjih. Lažje je, da gre učitelj v naselje učit. To so revna naselja.«

lendava, romi, izobraževanje
Jože Gabor
V Lendavi so govorili o izobraževanju Romov.

lendava, romi, izobraževanje
Jože Gabor
V Lendavi so govorili o izobraževanju Romov.

Izobraževalno srečanje v Lendavi so organizirali ob Erasmusovih dnevih, pripravili pa so ga v okviru aktivnosti v projektu, kjer si partnerji prizadevajo tudi, da bi pozitivne izkušnje drugih držav vključili v svoj način dela, je povedala direktorica Ljudske univerze Lendava Rahela Hojnik Kelenc. Srečanja so se udeležili tudi drugi partnerji pri mednarodnih projektih iz Sloveniji in Hrvaške, s katerimi sodelujejo. To so Razvojni center Murska Sobota, Zveza Preporod, Udruga za obrazovanje Roma Orehovica in Pučko otvoreno učilišče Čakovec. »Aktivnosti partnerjev iz hrvaških in slovenskih pokrajin ob Muri potekajo pod blagovno znamko Murasmus+. Pomembno pri našem delu je, da nenehno razvijamo nove prakse izobraževanja, kateri so namenjeni odraslim, na različnih področjih. Obenem pa se trudimo motivirati odrasle, da bi bili kos sodobnim izzivom v poklicih.«

lendava, romi, izobraževanje
Jože Gabor
V Lendavi so govorili o izobraževanju Romov.

lendava, romi, izobraževanje
Jože Gabor
V Lendavi so govorili o izobraževanju Romov.

Ob srečanju so v Lendavi partnerji skupaj posadili drevesi ob Kobiljskem potoku ter tako poudarili okoljevarstvo in boj proti podnebnim spremembam, kar sta osrednji temi letošnjih Erasmusovih dnevov.

Jože Gabor
V Lendavi so govorili o izobraževanju Romov.
ljudska-univerza-lendava občina-lendava romi izobraževanje
Kaj zdaj berejo drugi