Za dolgoletno izjemno uspešno delovanje na področju ljubiteljske kulture je Miklošičevo nagrado letos prejela Olga Majcen iz Mote. Višina nagrade znaša eno povprečno plačo Republike Slovenije za preteklo leto. Vse od leta 1972 je delovala v ljubiteljski kulturi kot recitatorka ter kot plesalka plesne in folklorne sekcije, igralka, voditeljica, amaterska režiserka. Delovala je medgeneracijsko, tudi z najšibkejšimi občani (DSO, VDC), predvsem pa je svoje izkušnje uspešno prenašala na podmladek. Organizirala in režirala je mnoge proslave in prireditve za KS Cven, nekatere tudi za Občino Ljutomer. Z avtorskimi žalnimi govori je prostovoljno bila govornica za KS Cven in Ljutomer celih 20 let.
Na njeno pobudo so v društvu aktivno pristopili k izdelavni njenega pesniškega prvenca v obliki vezane knjižice z naslovom Moje srčne domislice. Knjižica služi tudi kot protokolarno darilo KD Cven in je bila predstavljena tudi izven občine Ljutomer. Trenutno je v tisku njena druga avtorska pesniška zbirka z naslovom Moje druge srčne domislice.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Dvakratni bis za zasedbo Silence v Murski Soboti
Tako kot decembra 2022 v Lendavi je občinstvo tudi v Gledališču Park v Murski Soboti na tokratnem koncertu skupine Silence dvakrat zahtevalo dodatek. In ga tudi dobilo.
Miklošičevo priznanje Jožetu Belaku in Damijanu Borku
Jože Belak je priznanje prejel za dolgoletno uspešno delovanje na področju tamburaške glasbe. Prvič se je s tamburaško glasbo srečal pred 55 leti v krogu svojih prijateljev, ki so ga navdušili za igranje bogarije, tudi brač, če je bilo potrebno. Vmes je igral v različnih ansamblih, tudi v ansamblu Alojza Grnjaka, pa tudi s tamburaši. V letu 1990 je sodeloval v skupini Bisernica pri Društvu upokojencev, pomagal pa je igrati različnim skupinam, ki so takrat delovale, tako da ima za sabo skoraj 60 let igranja. V Klubu prleških babic, v sekciji Lotmerški tamburaši, je aktiven dvajset let. »Je nepogrešljiv člen pri prenašanju glasbenega znanja in dela z ljudmi na mlajše rodove, v skrbi za ohranjanje tamburaške glasbe – Farkaš sistem, ki deluje pri nas skoraj 150 let,« so zapisali v obrazložitvi. Za prejemnika priznanja ga je predlagal Klub prleških babic.
Damijan Borko je priznanje prejel za dolgoletno uspešno delovanje na področju folklore in ohranjanja kulturne dediščine. S folklorno dejavnostjo se je pričel ukvarjati v rani mladosti v letu 1984 pri folklorni skupini Železne Dveri pod vodstvom Alojza Grnjaka. Sodeloval in igral je tudi pri več igrah, ki so jih pripravljali v njihovem kraju za razne prireditve in vesele večere. Pozneje je plesal pri več skupinah, ki so delovale na področju Prlekije. V Klubu prleških babic, v Folklorni skupini Veseli Prleki, je aktiven že 21 leto.
Prav tako je glavni člen pri opravilih, ki ponazarjajo vinogradniške običaje. »Svoje znanje, vedrino in dobro voljo uspešno prenaša na mlajše rodove in s tem skrbi, da naša kulturna dediščina ne gre v pozabo,« je navedeno v obrazložitvi. Tudi njega je predlagal Klub prleških babic.
Kot častni govorec je navzoče nagovoril Feri Lainšček, prireditev pa so popestrile članice dekliške vokalne skupine Evridike.