Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Letošnjo temo Zavzemanje za cerkev in za svet smo izbrali z namenom, razloži častni škof Geza Erniša, da bi razmišljali o tem, kako Cerkev razume svojo nalogo in vlogo, da ni tu samo zaradi same sebe, ampak za svet. »Želimo razmišljati o vseh bistvenih temah sodobne družbe, o beguncih, bioetičnih vprašanjih, kako nagovoriti ljudi, da bodo razumeli naš jezik, še posebno, da bodo mladi razumeli sporočilo cerkve in kako naj Cerkev približa biblične vrednote današnjemu človeku.
Na konferenci sodeluje več kot petdeset predstavnikov iz 42 cerkva z luteransko tradicijo iz vseh koncev Evrope, povabili pa so tudi predstavnike iz Indije. Zbrane je pozdravil Martin Junge, generalni sekretar Svetovne luteranske zveze (LWF), ki je povedal, kako ga veseli, da jih letos gosti slovenska cerkev, ki je z obeleževanjem obletnice ter reformatorjem in humanistom Primožem Trubarjem v minulem letu pustila velik pečat. Pravi še, da reformacija ne sme biti nostalgično gledanje na preteklost, ampak mora imeti moč v današnjem svetu, zato bo, poudarja, potrebno še bolj vključiti mlade. Časi se spreminjajo in prinašajo nove izzive, tu pa smo se zbrali, da ojačamo vero v upanje in vero v ljubezen.
Kot je povedal slovenski evangeličanski škof Geza Filo je tudi Evangeličanski cerkvi v veliko čast, da gosti srečanje ravno prvo leto po 500 obletnici začetka reformacije, kar je veliko priznanje majhni cerkvi in vrednotam, za katere so se zavzemali slovenski reformatorji. Sami pa si bodo prizadevali za čim boljše sodelovanje med članicami zveze, z drugimi Cerkvami, svetovnimi religijami in civilno družbo.
S tem, kako velikega pomena je zbliževanje različnih pogledov in mnenj, pa se je strinjal tudi ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore in dejal, da si želi, da ta konferenca prispeva k dialoški drži, zlasti v času, ko se retorika zaostruje in odmika od dialoške drže. Evangeličanom je zaželel veliko uspeha pri iskanju odgovorov na vprašanja današnjega časa.
Po zaslugi reformacije smo Slovenci dobili knjižni jezik, možnost, da se izrazimo v maternem jeziku, da smo se razvili kot narod, da smo dobili demokratično državo, zdaj pa je naša naloga, da razvijemo še strpno družbo, v kateri bomo vsi živeli v miru, spoštovanju in medsebojnem zaupanju, pa je zbranim povedal predsednik Borut Pahor.