Iz mestne občina Murska Sobota sporočajo, da z občino Kočevje in mestno občino Nova Gorica sodelujejo pri projektu Pot miru - prenos dobre prakse iz Slovenije na vzhod Evrope - od Baltiškega morja do Karpatov, po bojiščih prve svetovne vojne.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
Vodilni partner projekta v Sloveniji je Znanstvenoraziskovalni center SAZU, v Ukrajini pa Univerza v Užgorodu. Jeseni 2020 so na temo slovenski vojaki v Galiciji in Karpatih v letih 1914 in 1916 ter ukrajinski vojaki v bojih na soški fronti 1915-1917 potekali spletni seminarji, pri katerih so sodelovali študenti ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV) in študenti prej omenjene ukrajinske univerze. Ukrajinski partnerji so ob tem predali dokumente o 35 slovenskih vojakih, ki so bili med prvo svetovno vojno pokopani v Užgorodu. "Na pobudo župana Kočevja Vladimirja Prebiliča so se občine Kočevje, Murska Sobota in Nova Gorica dogovorile, da bodo tem padlim vojakov v Užgorodu postavile digitalni spomenik, na katerega bodo vnesena imena padlih vojakov. Seznam bodo spomladi dopolnile raziskave študentov FDV o tem, kdo so bili ti slovenski vojaki in od kod so prihajali," pravijo na mestni občini.
Ker je največ padlih vojakov iz Prekmurja, je spomenik začasno postavljen v prekmurski prestolnici, ko bodo epidemiološko razmere omogočale, pa bo prepeljan na vojaško pokopališče v Ukrajino.