Štefan Kozak iz Lendave je že vrsto let vpet v različne aktivnosti v Občini Lendava na področju planinstva, turizma in športa. Predsednik Planinskega društva Lendava, katerega član je že več kot trideset let, je lani prejel tudi plaketo občine. V obrazložitvi so poudarili njegovo delovanje v različnih športnih in turističnih združenjih ter institucijah, s čimer je prispeval tudi k promociji zdravega življenja in varstva narave.
Sprehodi in aktivnosti v naravi so ga veselili že v otroštvu, za planine pa se je navdušil, ko je obiskoval srednjo šolo v Mariboru. »V srednji šoli smo se s prijatelji veliko pogovarjali o krajih, od koder prihajamo, tako sem jim jaz pripovedoval o Dolgovaških in Lendavskih goricah, sošolci pa so mi pripovedovali o svojih krajih. Prijatelji iz Koroške so me nekoč za konec tedna povabili na obisk, da spoznam njihove kraje in planine. Navdušenje je bilo neizmerno.« Ob navdušenju nad lepotami naše dežele se je pojavila tudi želja po spoznavanju neokrnjene narave in skritih kotičkov. Tu se je začela tudi njegova pohodniška pot.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuNa razgovoru so jo spraševali o družini, zagovornik ugotovil diskriminacijo
Prepovedano je zahtevati podatke o družinskem oziroma zakonskem stanu, nosečnosti, načrtovanju družine.
Na pohode se je na začetku odpravljal, v spremstvu soproge ali prijateljev, pozneje pa še kot član Planinskega društva Lendava. »Takratni predsednik Laszlo Ligeti me je povabil, da postanem član in markacist PD Lendava. Odločitev ni bila težka in izziv sem sprejel z veseljem.« Čez nekaj let je postal tudi vodnik Planinskega društva Lendava (A-, B- in D-kategorije) in Planinske zveze Slovenije. »Od leta 2013 sem predsednik Planinskega društva Lendava, od leta 2018 pa predsednik Meddruštvenega odbora Pomurja in tudi član upravnega odbora Planinske zveze Slovenije.«
Sprostitev, aktivnosti in uživanje v naravi
Planine in narava na splošno imajo poseben čar, pravi. »Tudi ko greš po isti poti, je v naravi vedno kaj drugače. V naravi in obdan s planinami se vedno dobro počutim, tam najdem svoj mir in si naberem novo energijo.« Tudi v Pomurju je veliko zanimivih pohodniških poti, ki so dobro označene. »Posebej bi omenil pomursko planinsko pot, ki je zelo lepa in raznolika, letos pa bo dobila tudi svojo prenovljeno knjižico z opisi. Pa tudi tematske poti na območju Lendave so v zadnjih letih dobro obiskane, še posebej pot studencev.« Opaža, da ljubezen do planin in narave med Pomurci narašča. Škoda pa je, da se jih več ne vključi v planinska društva, kjer lahko dobijo več koristnih informacij, organizirano vodenje po planinskih poteh ter si zagotovijo varno hojo, saj se veliko nesreč zgodi zaradi neprimerne opreme, slabe fizične pripravljenosti in nepoznavanja osnov gorstva. »Razlogi za povečanje obiska narave so predvsem v želji po sprostitvi, aktivnem preživljanju prostega časa in uživanju v naravnih danostih.«
Z drugimi člani planinskega društva si prizadeva tudi, da bi za obiske planin in sploh za hojo v naravi navdušili čim več mladih. Meni, da je pandemija najbolj zaznamovala prav mlade. Zaradi zaprtja šol, učenja od doma, prepovedane oziroma omejene rekreacije in druženj so več časa preživeli pred računalniki in televizijo. »Težko jih bo privabiti nazaj, je pa veliko odvisno od staršev in prijateljev ter seveda tudi programov društev, ki jih bodo ponudila mladim. Kar pomeni, da če jim bomo znali ponuditi zanimive programe in aktivnosti, jih bomo motivirali in sčasoma verjetno tudi pridobili nazaj.«
Več promocije pohodov in aktivnosti v naravi
Da bi bile pohodniške poti po Pomurju še bolj zanimive za turiste in izletnike, bo treba še več narediti za njihovo promocijo, meni Štefan Kozak. »Zelo pomembno se mi zdi tudi izdelati skupen zemljevid vseh pohodniških poti v Pomurju ter ga ponujati na vseh informacijskih točkah. Pa tudi promovirati pohodništvo s postavitvijo tabel na turistično obleganih točkah z opisom pohodništva, kolesarjenja ter znamenitosti. Potrebna pa je tudi večja aktivnost vinarjev in turističnih kmetij.« Sodoben turist ob lepi naravi in dobri družbi pričakuje, da se bo med potjo še kje okrepčal, to je poskusil kakšno izmed lokalnih dobrot, spil kozarec dobrega domačega soka ali vina, si ogledal kakšno kulturno znamenitost ter mogoče na gostoljubni turistični kmetiji tudi prespal. »Sodobni izletniki in turisti iščejo doživetje, ki je edinstveno in se jim vtisne v spomin. Da pa je doživetje lahko edinstveno, mora po mojem mnenju temeljiti tako na lokalni kulinariki kakor tudi kulturni in naravni dediščini posameznega kraja.«
Plaketa Občine Lendava mu je pomenila potrditev, da dela dobro, oziroma mu je pomenila nagrado za vložen trud in energijo. »To priznanje mi po eni strani pomeni zahvalo za dolgoletno delo, po drugi strani pa mi daje še večji zagon za delo v prihodnje. Menim, da priznanja tudi veliko prispevajo k promociji prostovoljstva v posameznem društvu ali organizaciji.« V preteklih letih je prejel še več priznanj in pohval: naj... rekreativec Športne zveze Občine Lendava, Knafelčevo priznanje, bronasti in srebrni častni znak Planinske zveze Slovenije.
Aktivnosti Planinskega društva Lendava so lani kljub pandemiji potekale po programu, ki so ga prilagodili razmeram in navodilom NIJZ. Večji poudarek je bil tako na pridobivanju članov in novih vodnikov, pri čemer so bili uspešni. »Udeleževali smo se aktivnosti na lokalni ravni. Med drugim smo organizirali pohod s kuhanjem bograča, predstavili smo se ob tednu evropskega športa, predstavili naše aktivnosti ob evropskem dnevu mobilnosti ter organizirali tradicionalni pohod po poteh Miška Kranjca. Vsi dogodki in pohodi so bili uspešno izpeljani in glede na epidemične razmere tudi dobro obiskani. V naše aktivnosti so se vključevali tudi mladi planinci, kar je spodbudno in pohvalno.« Tudi za letos načrtujejo vrsto aktivnosti. »Naše sodelovanje s planinskimi društvi po Sloveniji je zelo dobro. Sodelujemo pa tudi s planinskimi društvi iz Hrvaške in Madžarske, največ s Planinskim društvom Bundek iz Murskega Središča in Planinskim pohodniškim društvom Mocsogog iz Lentija,« še pove Kozak.