Najvišji delež pretežkih otrok in mladostnikov je v spodnjeposavski regiji, 29,5 odstotka, najnižji pa v osrednjeslovenski, 20,9 odstotka. V pomurski regiji po deležu pretežkih otrok le za 0,02 odstotka zaostajamo za spodnjeposavsko regijo in smo tik pod vrhom. Delež otrok in mladostnikov, ki imajo težave s prekomerno težo, tudi v pomurski regiji iz leta v leto rase.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Na NIJZ poudarjajo, da je v Sloveniji zaskrbljujoč trend naraščanja prekomerne telesne mase in debelosti pri otrocih in mladostnikih. V zadnjih petindvajsetih letih se je delež debelih fantov v starosti od 7 do 18 let povečal s 5,5 na 12,7 odstotkov, pri dekletih v istem starostnem obdobju pa s 3,3 na 7,9 odstotkov.
Prekomerna hranjenost otrok v pomurskih občinah, kjer je delež (%) najnižji
Velika Polana 23, 4
Gornja Radgona 23,5
Radenci 25,1
Razkrižje 25,3
Ljutomer 26,1
Črenšovci 26,5
Prekomerna prehranjenost otrok, ki po svetu hitro narašča, pomembno vpliva na kakovost življenja, hkrati pa je povezana s številnimi dejavniki tveganja za srčne in druge kronične bolezni kasneje v življenju. Med njimi so povišane maščobe v krvi, neodzivnost na inzulin in povečano tveganje za sladkorno bolezen tipa dve, povišan arterijski tlak in zgodnjo aterosklerozo, ob tem opozarjajo na NIJZ.
Zaradi velikega vpliva na javno zdravje je trende prekomerne prehranjenosti pri otrocih po navedbah NIJZ treba pozorno spremljati. Lokalna skupnost ima pomembno vlogo pri omogočanju prostočasnih rekreativnih dejavnosti otrok in zmanjševanju neenakih možnosti za vključevanje v športne dejavnosti, ki zmanjšujejo tveganje za debelost.
Debelost je sicer pogosteje prisotna pri nižje izobraženih in revnejših prebivalcih ter je v veliki meri posledica različnih prehranjevalnih navad med različnimi družbenimi sloji.
Indeks telesne mase (ITM) je groba mera, ki se uporablja za razvrščanje v razrede prehranjenosti, pojasnjujejo na NIJZ. Daje le približno oceno prehranjenosti, razvrščanje v razrede prehranjenosti na podlagi tega kazalnika pa ni zanesljivo, saj je odvisno od stopnje biološke zrelosti otroka ali mladostnika in sestave telesa. Podatke o telesni višini in telesni masi, ki so potrebni za izračun ITM, so pridobili iz programa SLOfit, v katerega je vsako leto vključenih okrog 96 odstotkov vseh osnovnošolskih otrok in mladostnikov.
Prekomerna hranjenost otrok v pomurskih občinah, kjer je delež (%) najvišji
Šalovci 46,9
Dobrovnik 41,4
Kuzma 41,4
Odranc 39,4
Cankova 39,1
Veržej 38,7